Czym są tiki nerwowe i jak się od nich uwolnić

Chłopiec mruży oczy - tiki nerwowe

Są krępujące i powodują dyskomfort w relacjach z innymi. Frustracja jest tym większa, że najczęściej nie sposób nad nimi zapanować. A nawet, jeśli się do uda, to w końcu i tak dają o sobie znać, nierzadko ze zwiększoną siłą. Tiki nerwowe, bo o nich mowa, mogą pojawić się tylko na pewien okres, albo pozostać z tobą na całe życie.

Jeśli zmagasz się z tym problemem, sprawdź, co może być przyczyną i jak się uwolnić o tego rodzaju niechcianych odruchów ciała.

Czym są tiki nerwowe i jakie są ich rodzaje?

Tiki nerwowe to mimowolne ruchy wybranych części ciała lub dźwięki wyrzucane bez wyraźnego celu. Ich nasilenie zwykle rośnie w sytuacjach stresowych i nerwowego napięcia. Wówczas, nawet siłą woli trudno jest opanować grymasy, mruganie czy pochrząkiwanie, w zależności od rodzaju tików. Źródło tików tkwi w działaniu nieświadomego układu nerwowego, co może wynikać zarówno z uwarunkowań genetycznych, jak i środowiskowych.

Rodzaje tików nerwowych

Tiki nerwowe różnią się między sobą pod kilkoma względami. Stąd różne podziały, które jeszcze lepiej oddają ich charakter.

Pod względem objawów dźwiękowych i wizualnych, możesz cierpieć na:

  • tiki nawykowe — to powtarzalne, nieświadome i bezcelowe ruchy mięśni lub dźwięki, zwykle aktywowane oraz nasilane przez stres i napięcie emocjonalne,
  • tiki ruchowe — zwykle bierze w nich udział twarz, głowa, ramiona lub inne części ciała, co może objawiać się mruganiem, marszczeniem brwi, wzruszaniem ramion, czy przekrzywianiem głowy,
  • tiki głosowe — mogą przybrać formę spontanicznego chrząkania, kaszlu lub innych odgłosów,
  • tiki funkcjonalne — w przeciwieństwie do tików nawykowych, tiki funkcjonalne w postaci odgłosów lub ruchów mają określony cel.

Pod względem złożoności, tiki nerwowe mogą przybierać postać:

  • tików prostych — w ruch angażowana jest jedna część ciała,
  • tików złożonych — obszar, w którym występują, jest większy, co angażuje kilka grup mięśniowych.

Tiki różnią się też pod względem długości i częstości trwania, stąd możesz mieć:

  • tiki przemijające — trwają zwykle do roku i przybierają postać prostych, pojedynczych ruchów lub grymasów w obrębie twarzy,
  • tiki przewlekłe — mogą trwać dłużej niż rok i przybierają postać albo ruchową, albo też głosową.
Chłopiec zaciska powieki i wydaje dźwięki - tiki nerwowe

Jakie mogą być przyczyny tików nerwowych?

Tiki nerwowe mogą być związane z zaburzeniami w pracy mózgu. Mowa tu między innymi o niewłaściwym przewodnictwie nerwowym, czy zbyt niskim poziomie noradrenaliny i serotoniny w mózgu. Niewykluczone też, że na mózg mogły mieć wpływ doznane urazy i przebyte traumy.


Przeczytaj także: Zespół Tourette’a – co każdy rodzic powinien o nim wiedzieć


Ze względu na to, iż w pracy układu nerwowego bardzo ważną funkcję pełnią witaminy i minerały, tu również można upatrywać przyczyn tików nerwowych. Mowa o witaminach z grupy B i magnezie, których niedobór może odpowiadać za natręctwa, stany lękowe i rozdrażnienie. Jednym z objawów tego mogą być tiki ruchowe lub dźwiękowe.

Warto też wiedzieć, iż są pewne czynniki, które mogą wyzwalać i nasilać tiki nerwowe. To mogą być:

  • produkty spożywcze z dużą ilością cukru oraz nabiał,
  • alkohol,
  • kofeina,
  • przemęczenie,
  • stres,
  • stany euforyczne,
  • gry komputerowe.

Tiki nerwowe — czy można je wyleczyć

W leczeniu tików nerwowych można stosować środki łagodzące objawy, jednak dużo lepsze efekty przynosi psychoterapia prowadzona przez specjalistę. Do często wybieranych ze względu na skuteczność, należy terapia poznawczo-behawioralna. Jeśli się na nią zdecydujesz:

  • dokładnie przeanalizujesz swoje tiki i popracujesz nad czynnościami, które je poprzedzają,
  • nauczysz się technik relaksacyjnych, by w ten sposób redukować emocje, które mają duży wpływ na aktywowanie poszczególnych tików ruchowych lub dźwiękowych,
  • dowiesz się, jak świadomie akceptować dany tik, a następnie hamować jego pojawienie się.

Możesz również wprowadzić zmiany w swoim dotychczasowym stylu życia i wyrobi nowe nawyki, które złagodzą stany napięcia i tym samym zmniejszą mimowolne odruchy twojego ciała. Pomocna może się okazać:

  • regularna, dostosowana do twoich upodobań i możliwości aktywność fizyczna,
  • znajdowanie czasu na czynności, które sprawiają ci przyjemność i w pełni angażują twoją uwagę,
  • zdrowsza dieta wolna od pobudzających układ nerwowy produktów,
  • zajęcia jogi pozytywnie wpływające na twój umysł oraz ciało.

O tym również możesz porozmawiać z psychoterapeutą oraz na bieżąco weryfikować, co przynosi najlepsze rezultaty i z czego tym samym warto uczynić swój nowy nawyk.

Źródło i inspiracja:

www.doz.pl

www.medonet.pl/zdrowie,tiki-nerwowe—przyczyny–objawy–leczenie,artykul,1729738.html

Zapraszamy do Portu Zmiana – centrum wsparcia psychologicznego w samym sercu Warszawy. Wykwalifikowany zespół terapeutów specjalizuje się w terapii poznawczo-behawioralnej, terapii schematu i terapii psychodynamicznej. Proponujemy skuteczne metody pracy nad poprawą zdrowia psychicznego. Niezależnie od tego, czy mierzysz się ze stresem, trudnościami emocjonalnymi czy problemami relacyjnymi, indywidualnie dostosowane podejście pomoże Ci osiągnąć pełnię zdrowia psychicznego. Zarejestruj się już dziś, by rozpocząć swoją drogę do lepszego samopoczucia i zdrowszych relacji. Port Zmiana to miejsce, gdzie zaczniesz nowy rozdział w swoim życiu.

Najpopularniejsze wpisy

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu