Depresja poporodowa — czym jest, jak się objawia i kiedy skorzystać z pomocy

Przygnębiona kobieta karmi dziecko. Depresja poporodowa — jak się objawia

Depresja poporodowa to stan, który może, ale nie musi rozwinąć się w związku z narodzinami dziecka. Dobra wiadomość jest taka, że tylko u niewielkiej liczby kobiet baby blues przeradza się w stan przewlekłego smutku, przygnębienia i innych objawów, które mogą świadczyć o depresji.

Jeśli spodziewasz się dziecka lub planujesz ciążą w najbliższym czasie, już teraz możesz sprawdzić, czym charakteryzuje się uznawany za normalny, stan określany mianem baby blues i co możesz zrobić, by nie przerodził się on w depresję poporodową.

Okres połogu — czego możesz się spodziewać

Okres połogu u każdej kobiety obfituje w wiele zmian hormonalnych i fizycznych. To czas, kiedy dochodzi ona do siebie po porodzie i wystawiona jest na działanie bardzo różnych, często sprzecznych uczuć i emocji. Z jednej strony bowiem cieszy się z narodzin dziecka, a z drugiej dociera do niej ogrom odpowiedzialności, jaka na niej spoczywa. Teraz musi zadbać nie tylko o siebie, ale też o bezpieczeństwo i zdrowie swojego dziecka. Hormony i zmęczenie tylko potęgują odczucia lęku i niepewności związane z najbliższą przyszłością.

Stąd okres połogu naznaczony emocjonalną huśtawką, zwany też baby blues, to coś, czego doświadcza większość kobiet. Trudno jednocześnie przewidzieć, jak długo potrwa tego typu spadek energii połączony ze zmiennością nastroju. U jednych kobiet może on trwać kilka dni, a u innych nawet miesiąc.

To, że baby blues uznawany jest za coś normalnego, nie znaczy, że można go zlekceważyć. Zdarza się bowiem, że smutek, lęk, bezradność, czy brak radości z faktu, że zostało się matką, nie znika. Tym samym może to oznaczać, że to już nie baby blues, a depresja poporodowa.

Depresja poporodowa — jak się objawia i co może być jej przyczyną

Jeśli spodziewasz się dziecka lub dotyczy to kogoś z twoich bliskich, warto wiedzieć, jak objawia się depresja poporodowa, by w porę skorzystać z pomocy. Odpowiednio wcześnie rozpoczęta terapia szybciej przyniesie spodziewane efekty, a ty odzyskasz radość życia i będziesz się mogła cieszyć czasem spędzonym ze swoim dzieckiem.

Przygnębiona matka siedzi z dala od łóżeczka z dzieckiem - depresja poporodowa

Jak się objawia depresja poporodowa?

Niektóre objawy depresji poporodowej mogą się różnić między sobą, ale są też takie, które są wspólne. To o nich warto wiedzieć, by w porę ją dostrzec i podjąć decyzję o umówieniu się na konsultację psychologiczną.

Depresja poporodowa zwykle objawia się:

  • trudną do wytłumaczenia płaczliwością,
  • nieustępującym pomimo zmiany okoliczności zewnętrznych smutkiem,
  • bezpodstawnym poczuciem winy,
  • unikaniem towarzystwa bliskich osób,
  • drażliwością,
  • poczuciem winy, że jesteś złą matką lub nie zasługujesz na dziecko i bycie matką,
  • niechęcią do dziecka i brakiem uczuć wobec niego,
  • napadami lęku, zwłaszcza tego, który dotyczy troski o dziecko,
  • brakiem zainteresowania tym, co jeszcze nie tak dawno sprawiało ci przyjemność,
  • problemem z koncentracją,
  • uczuciem ogólnego przytłoczenia i bezradności,
  • myślami o wyrządzeniu dziecku krzywdy (rzadko).

Czynniki sprzyjające depresji poporodowej

Przerodzeniu się baby blues w depresję poporodową mogą sprzyjać też pewne czynniki, o których warto wiedzieć.
Ryzyko wystąpienia epizodów depresyjnych jest większe, gdy pojawiły się one już przy wcześniejszych ciążach. Stąd warto już wcześniej zadbać o wsparcie psychologiczne, by tym razem było inaczej.
Innym czynnikiem są różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, również te leczone. To może być choroba afektywna dwubiegunowa, zaburzenia lękowe, czy inne problemy osłabiające twoją kondycję psychiczną.


Przeczytaj także: Rola psychoterapii w leczeniu depresji u dorosłych


Depresja poporodowa może się też pojawić, gdy stany smutku, przygnębienia, czy niepokoju towarzyszyły ci już podczas ciąży. Również sam przebieg porodu mógł być długi i wyczerpujący lub połączony z komplikacjami i niepewnością co do stanu zdrowia dziecka.

Innym ważnym czynnikiem, którego nie warto lekceważyć, jest twoja sytuacja rodzinna. Trudno o entuzjazm i pełną radość z pojawienia się dziecka, gdy wiesz, że jesteś z tym wszystkim sama i nie możesz liczyć na wsparcie partnera czy partnerki. Do tego może dojść odrzucenie przez rodziców, a nawet przyjaciół, co może się okazać zbyt dużym obciążeniem w tym i tak trudnym pod względem emocjonalnym okresie.

Depresja poporodowa — kiedy warto skorzystać z pomocy psychologicznej

Tak naprawdę już sam okres połogu, jeśli tylko doświadczysz przykrych objawów baby blues, może być wystarczającym powodem do skorzystania z pomocy psychologicznej. To bardzo skuteczne działanie profilaktyczne, które uchroni cię przed ewentualnym rozwinięciem się depresji poporodowej. Poza tym tego rodzaju wsparcie pomoże ci lepiej radzić sobie z wahaniami nastroju i czerpać więcej radości z tego ważnego okresu w życiu każdej mamy.
Stabilniejsze emocje dobrze wpłyną zarówno na twoje relacje z dzieckiem, jak i pozytywne myślenie o bliższej i dalszej przyszłości w zupełnie nowej dla ciebie rzeczywistości.

Na pewno terapia może okazać się niezbędna, gdy zauważysz u siebie objawy depresji lub dostrzegą to twoi bliscy. Nie warto walczyć samemu, ponieważ przedłużający się okres smutku i przygnębienia nie wpłynie dobrze zarówno na twoją kondycję psychiczną, jak i relację z dzieckiem.

Źródło:

pacjent.gov.pl

Zapraszamy do Portu Zmiana – centrum wsparcia psychologicznego w samym sercu Warszawy. Wykwalifikowany zespół terapeutów specjalizuje się w terapii poznawczo-behawioralnej, terapii schematu i terapii psychodynamicznej. Proponujemy skuteczne metody pracy nad poprawą zdrowia psychicznego. Niezależnie od tego, czy mierzysz się ze stresem, trudnościami emocjonalnymi czy problemami relacyjnymi, indywidualnie dostosowane podejście pomoże Ci osiągnąć pełnię zdrowia psychicznego. Zarejestruj się już dziś, by rozpocząć swoją drogę do lepszego samopoczucia i zdrowszych relacji. Port Zmiana to miejsce, gdzie zaczniesz nowy rozdział w swoim życiu.

Najpopularniejsze wpisy

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu