Frustracja, poczucie nieszczęścia i krzywdy, lęk przed odrzuceniem i inne podobne stany emocjonalne to coś, co swoim zachowaniem starają się ukryć hejterzy. A najlepszym sposobem na odwrócenie uwagi od siebie, jest skierowanie jej na innych. Do tego dochodzi rozproszenie odpowiedzialności przez działanie w grupie i dehumanizacja, którą ułatwia Internet. Wszystko to sprawia, że hejt wśród młodzieży dotyka kolejne osoby i pomimo akcji medialnych i działań ze strony szkoły, wciąż pojawiają się nowi, szukający uwagi hejterzy.
Jakie oznaki w zachowaniu i emocjach mogą świadczyć o tym, że twoje dziecko jest ofiarą hejtu i co jako rodzic może zrobić, gdy to odkryjesz?
Czym jest hejt wśród młodzieży i gdzie można go doświadczyć?
Hejt, który jeszcze kilkanaście lat temu ograniczał się do szkoły i podwórka, dziś trudny jest to zatrzymania. Wszystko za sprawą nieograniczonego dostępu do Internetu i urządzeń mobilnych, które trafiają już w ręce kilkuletnich dzieci. To, co wcześniej było mówione niemal prosto w twarz i ofiara wiedziała, które jest jej prześladowcą, dziś zdarza się dużo rzadziej.
Głównym miejsce hejtu jest Internet i portale społecznościowe. Rozsyłane za pomocą telefonu obraźliwe zdjęcia (coraz częściej generowane z pomocą AI) docierają do każdego, kto jest w stanie je odebrać i kto mógłby być zainteresowany dręczeniem innych.
Do tego obraźliwe memy i grafiki oraz złośliwe, wulgarne i agresywne komentarze to coś, co powoduje nie tylko ból emocjonalny i psychiczny, ale też fizyczny. Konsekwentnie powtarzane zmuszają ofiarę do wycofania się z życia towarzyskiego i unikania kontaktu z rówieśnikami. Hejt wśród młodzieży prowadzi do urazów emocjonalnych, depresji, zaburzeń snu i odżywiania, a w skrajnych przypadkach jest przyczyną prób samobójczych, również tych udanych.
Obecnie młodzież może doświadczyć tego rodzaju przemocy zarówno w szkole, gdzie jest szykanowana i wyśmiewana przez grupy hejterów, jak i w Internecie, gdzie skala krzywdzących działań jest dużo większa.
Jak możesz rozpoznać, że twoje dziecko jest ofiarą hejtu?
Sygnały świadczące o tym, że twoje dziecko jest ofiarę hejtu mogą być bardzo różne. Jednak im więcej wiesz na tej formy dręczenia innych, tym łatwiej rozpoznasz jego skutki.
O tym, że twoje dziecko jest hejtowane mogą świadczyć nagłe i niespodziewane zmiany w jego zachowaniu. Zwłaszcza te, które nie pasują do jego wcześniejszego sposobu bycia i charakteru. To może być wycofanie z życia towarzyskiego i wspólnych wyjść ze znajomymi, unikanie wybranych miejsc i sytuacji, apatia i smutek, czy też pogrążenie w myśleniu, które zaburza kontakt z najbliższym otoczeniem. Inną oznaką hejtu, która powinna zwrócić twoją uwagę, jest likwidacja przez dziecko kont w mediach społecznościowych. Zwłaszcza, jeśli do tej pory były one przez nie często odwiedzane.
Przeczytaj także: Zaburzenia adaptacyjne u młodzieży – jak je rozpoznać i jak pomagać?
Może też być tak, że ich nie zlikwiduje, tylko będzie non stop sprawdzać aktualności, by upewnić się, czy nie pojawiły się nowe obraźliwe komentarze pod jego adresem. Wówczas każdy dłuższy brak dostępu do telefonu czy komputera może budzić zdenerwowanie, rozdrażnienie, a nawet agresję.
Innym objawem są wagary, o których jako rodzić możesz dowiedzieć się dopiero na wywiadówce lub z telefonu od wychowawcy
Hejt wśród młodzieży – co możesz zrobić jako rodzic
Możliwości jest wiele, gdy chodzi o twoje wsparcie, ale najważniejsze, by nie zlekceważyć tego, co przeżywa twoje dziecko.
Rozmawiaj
Pierwszym krokiem jest zawsze próba rozmowy na ten temat. I choć może nie być to łatwe, co w dużej mierze zależy od tego, jakie masz relacje ze swoim dzieckiem, to szukaj sposobu na dotarcie do niego i pokazanie, że nie jest tu, by go oceniać, ale wysłuchać i zrozumieć, co przeżywa. Podziel się tym, co czujesz wiedząc, jak cierpi, zamyka się w sobie i zmienia się z powodu hejtu.
Daj też dziecku do zrozumienia, że hejt nie jest jego winą i że wszystko jest z nim w porządku, choć hejterzy uważają co innego.
Pomóż pociągnąć hejterów do odpowiedzialności
Wartościową formą pomocy będzie wspólne poszukanie sposobu wyjścia z tej sytuacji i podjęcia konkretnych kroków, które mogłoby zakończyć, albo przynajmniej ograniczyć falę hejtu. Będzie to łatwiejsze, gdy hejterzy nie są anonimowi. Wówczas już sama świadomość, że hejt jest czynem karalnym, może zadziałać uwalniająco. Każda ofiara hejtu, zwłaszcza tego, do którego dochodzi w Internecie, ma prawo zgłosić zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Za uporczywe nękanie Kodeks Karny przewiduje karę pozbawienia wolności od pół roku do 8 lat, a w przypadku, gdyby ofiara targnęła się na swoje życie wyrok jest odpowiednio wyższy i może wynieść nawet 15 lat pozbawienia wolności.
Wzmocnij poczucie wartości
To coś, o co warto dbać od samego początku, gdyż to poczucie wartości i zdrowa samoocena mogą okazać się najlepszą formą obrony przed samym hejtem i jego skutkami. Hejterzy wyczuwają swoje ofiary i szukają tych, które nie czują się zbyt pewnie wśród rówieśników. To zaś stanowi idealne warunki, by doprowadzić do jeszcze gorszego stanu swoją ofiarę.
Jeśli natomiast twoje dziecku już doświadczyło hejtu, skupiaj się na jego mocnych stronach, wspólnie podważajcie prawdziwość złośliwych komentarzy czy rozpowszechnianych opinii.
Ucz asertywności
To skuteczny sposób na ochronę własnych granic i przekonania, że każdy ma prawo do własnego zdania z poszanowaniem zasad współżycia społecznego oraz takich czy innych wyborów i form zachowania. Stawianie własnego zdania i opinii na swój temat nad to, co myślą i mówią inni, to ważna umiejętność, której można się nauczyć. Pomaga też stawać po swojej stronie nawet wtedy, gdy kosztem tego jest utrata bycia częścią grupy.
Zaproponuj wsparcie psychologa
Hejt wśród młodzieży może być tak silny, że często pomoc rodziców okazuje się niewystarczalna. Dlatego obok osobistego wsparcia, jako rodzić możesz też zaproponować rozmowę z psychologiem. To może być cenny czas oraz sposób na zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności. Pomogą one twojemu dziecku nie tylko radzić sobie ze emocjonalnymi skutkami hejtu, ale też zdobędzie ono niezbędne narzędzia do obrony przed nim.
Źródło:
web.swps.pl/strefa-psyche/blog/relacje/22143-samotnosc-hejt-odrzucenie-codziennosc-wspolczesnych-nastolatkow
www.akademiazamojska.edu.pl/pl/news/1297-hejt-ndash-jak-go-rozpoznac-i-skutecznie-z-nim-walcz