Jak żyć z chorym na depresję, by nie zapomnieć o sobie

Mąż pociesza żonę chorą na depresję. Jak żyć z chorym na depresję, by nie zapomnieć o sobie

Im bardziej chora jest osoba, z którą mieszkasz pod jednym dachem, tym większej uwagi i opieki wymaga. A ponieważ depresja należy do ciężkich chorób, których objawy wpływają na życie domowników, może skutecznie niszczyć relacje rodzinne. Dzieje się tak głównie wtedy, gdy osoby zdrowe w pełni poświęcają się opiece i rezygnują ze swojego życia. Z jednej strony można uznać to za coś godnego podziwu. Z drugiej jednak rzeczywistość pokazuje, że to prosta droga do utraty zdrowia psychicznego, w tym również do pogrążenia się w depresyjnym nastroju. Może się tak stać, gdy nie wiesz, jak żyć z chorym na depresję i jednocześnie wciąż pamiętać, że twoje życie też jest ważne.

Oto, co możesz zrobić, by depresja bliskiej osoby nie przejęła kontroli nad twoim życiem

Objawy depresji, które absorbują uwagę i wymagają wsparcia bliskich

Ciągły smutek i depresyjny nastrój, któremu nierzadko towarzyszy płacz, ogólne zmęczenie, brak zainteresowań i przyjemności z tego, co jeszcze niedawno było tego źródłem, to tylko wybrane objawy depresji. Każdy może mieć gorszy nastrój, ty również. Jeśli jednak towarzyszy on od pierwszych chwil po przebudzeniu i zanika na czas snu, trudno być wobec tego obojętnym.

Osoba w depresji jest odporna na zewnętrzne okoliczności. Jest w ciągłym stanie nasilonego pesymizmu — zarówno tego dotyczącego przeszłego i obecnego życia, jak i przyszłości. Poczucie bezsensu jakiegokolwiek działania, choćby uprzątnięcia rzeczy w swoim pokoju sprawia, że chory nie robi praktycznie nic. Często nie ma nawet siły wstać z łóżka, a co dopiero, gdy chodzi o przygotowanie sobie posiłku, czy choćby herbaty.

Smutny mężczyzna w łóżku - jak żyć z chorym na depresję

W takiej sytuacji, zwłaszcza na początku choroby, możesz się zastanawiać, jak żyć z chorym na depresję, by samemu się w niej nie pogrążyć. Zwłaszcza gdy bliska ci osoba odmawia skorzystania z pomocy psychiatrycznej i sama nie wyraża chęci, by słuchać twoich rad.

W pierwszej chwili może ci się to wydać egoistyczne, ale tylko z pozoru, o czym przekonasz się, gdy wprowadzisz w życie tych kilka działań.

Jak żyć z chorym na depresję bez zapominania o sobie

Dowiedz się, czym jest depresja — samodzielnie lub z pomocą psychologa

Wiedza ta może okazać się bezcenna. Pomoże ci uniknąć wielu konfliktowych sytuacji, które zwykle wynikają z niezrozumienia zachowań osoby cierpiącej na depresję. Ważna jest znajomość mechanizmów działania chorego i najczęstszych sposobów myślenia. To najlepszy sposób na zrozumienie jego reakcji, słów oraz emocji i tym samym zdystansowanie się do tego. W końcu odkryjesz, że w oskarżeniach, obwinianiu, złości, nie chodzi o ciebie i tym samym uda ci się oddzielać osobę od jej zachowania wynikającego z ciężkiej choroby. Co ważne, w ten sposób unikniesz niszczącego wpływu i kontroli, jaką depresja nierzadko przejmuje nad życiem osób sprawujących opiekę nad chorym.


Przeczytaj także: Depresja poporodowa — czym jest, jak się objawia i kiedy skorzystać z pomocy


Pamiętaj, że depresja bliskiej osoby to nie twoja wina

Nawet jeśli twoje starania nie przynoszą efektów i bliska ci osoba wciąż nie chce się leczyć, nie czuj się z tego powodu winny. Sam dobrze wiesz, że terapia musi być wynikiem świadomego wyboru i zgody na przyjęcie pomocy. W innym przypadku nie przyniesie spodziewanych efektów, a może nawet pogorszyć stan emocjonalny chorego. Brak winy z twojej strony oznacza też, że jesteś wolny od odpowiedzialności za jego stan i wybory. O wiele lepszym wyjściem jest pytanie o to, co możesz zrobić i jak pomóc w danej chwili. Nawet gdybyś przez długi czas słyszał odpowiedź odmowną. Aby żyć z chorym na depresję i samemu na tym nie ucierpieć, potrzebujesz dużo cierpliwości.

Dbaj o siebie każdego dnia

Jesteś tak samo ważny, jak osobą chorująca na depresję. Potrzebujesz jednak dużo więcej sił psychicznych i energii do tego, by wspierać nie tylko ją, ale też zatroszczyć się o siebie. W praktyce oznacza to prowadzenie w miarę normalnego życia towarzyskiego. Nie rezygnuj ze spotkań z przyjaciółmi na mieście, ulubionych aktywności i sposobów wypoczynku tylko dlatego, że mieszkasz z osobą chorą.

Kobieta medytuje w łóżku

W dokonywaniu odpowiednich wyborów powinna ci pomóc świadomość, że twoje zdrowie psychiczne jest bardzo ważne. Bez tego nie będziesz mieć energii, siły i motywacji do zajmowania się chorym. W im lepszym stanie psychicznym jesteś, tym mniej musisz mówić, by pozytywnie wspierać i oddziaływać na osobę pogrążoną w smutku. Troska o siebie to twoja tarcza, która chroni cię przed zatruciem myśli depresyjnym nastawieniem do życia.

Korzystaj z grupy wsparcia

Jeśli chcesz wiedzieć, jak żyć z chorym na depresję, dowiedz się, gdzie organizowane są spotkania dla osób opiekujących się chorymi na depresję i dołącz do grupy. To ważne zarówno ze względu na wsparcie emocjonalne, jak i cenne źródło wiedzy i doświadczenia, którym uczestnicy dzielą się podczas spotkań. Dzięki temu unikniesz podstawowych błędów i dowiesz się, jak skutecznie docierać do chorych. Bardzo możliwe, że spotkasz tam osoby, którym udało się przekonać bliskich do terapii. Nigdy nie wiesz, czy ten sam sposób nie sprawdzi się też u ciebie.

Nie bój się skorzystać z pomocy

Jeśli czujesz się wyczerpany psychicznie i masz coraz większe wrażenie, że twój sposób myślenia również zaczyna być depresyjny, umów się na spotkanie z psychologiem. Im wcześniej to zrobisz, by większa szansa, że szybko odzyskasz siły i przywrócisz równowagę emocjonalną w swoim życiu. Dowiesz się też, jak żyć z chorym na depresję, by samemu nie zatracić się w tej chorobie.
Tym samym nie tylko pomożesz sobie, ale skorzysta na tym bliska ci osoba, która będzie mogła w większym stopniu liczyć na twoją pomoc i zrozumienie.

Zapraszamy do Portu Zmiana – centrum wsparcia psychologicznego w samym sercu Warszawy. Wykwalifikowany zespół terapeutów specjalizuje się w terapii poznawczo-behawioralnej, terapii schematu i terapii psychodynamicznej. Proponujemy skuteczne metody pracy nad poprawą zdrowia psychicznego. Niezależnie od tego, czy mierzysz się ze stresem, trudnościami emocjonalnymi czy problemami relacyjnymi, indywidualnie dostosowane podejście pomoże Ci osiągnąć pełnię zdrowia psychicznego. Zarejestruj się już dziś, by rozpocząć swoją drogę do lepszego samopoczucia i zdrowszych relacji. Port Zmiana to miejsce, gdzie zaczniesz nowy rozdział w swoim życiu.

Najpopularniejsze wpisy

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu