Podczas pierwszych spotkań z terapeutą zawarty zostaje kontrakt terapeutyczny. Jest to rodzaj umowy, który reguluje współpracę pomiędzy terapeutą a pacjentem. Może on być modyfikowany w czasie kilku pierwszych spotkań, a po zatwierdzeniu przez obie strony kontrakt obowiązuje do końca trwania terapii.
Czas trwania terapii
Czas trwania terapii jest ustalany indywidualnie w zależności od trudności i stopnia jej nasilenia oraz od celów terapii, które są ustalane w porozumieniu z pacjentem. Cele mogą być w modyfikowane wspólnie przez pacjenta i psychologa/psychoterapeutę również w czasie trwania terapii.
W terapii, zarówno psycholog/psychoterapeuta, jak i Pacjent/ka są odpowiedzialne za proces terapeutyczny.
Tajemnica zawodowa
Wszystko treści, które pojawiają się w terapii są objęte tajemnicą (tajemnica zawodowa) terapii. Jeśli osoba z rodziny chce zasięgnąć informacji o terapii może się to odbyć jedynie za Twoją zgodą.
W przypadku osoby niepełnoletniej, jest wymagana zgoda rodziców na udział w terapii, ale rodzice są informowani jedynie o wnioskach płynących z procesu w zakresie umożliwiającym udzielanie wsparcia dziecku przez rodziców. Tajemnica nie obowiązuje pacjenta. Zwolnienie z tajemnicy zawodowej jest możliwe w przypadkach szczególnych np. w sytuacji zagrożenia życia pacjenta albo życia lub zdrowia innych osób, a także w przypadku uchylenia tajemnicy zawodowej przez sąd wyłącznie w sprawach karnych.
Sesje online
Wizyty online zobowiązują pacjenta i psychoterapeutę do zapewnienia komfortowych warunków pracy – wystarczające łącze internetowe, brak osób trzecich w pomieszczeniu. Jeśli wystąpią problemy techniczne znacząco utrudniające pracę psychoterapeuta może podjąć decyzję o zakończeniu spotkania bez zwrotu środków za sesję. Problemy techniczne po stronie psychoterapeuty zobowiązują go do wyznaczenia nowego terminu sesji w ramach dokonanej płatności za nieudaną sesję.
Płatności
Wizyty są odpłatne według ceny wskazanej przez psychologa/psychoterapeutę. Cena może ulec zmianie w wyniku zmian gospodarczych. (Pacjent zostanie poinformowany o zmianie z miesięcznym wyprzedzeniem.) Płatności za sesje dokonujemy przelewem na konto w terminie ustalonym z terapeutą.
Informacje techniczne
Sesja trwa 50 min. Spotkania odbywają się raz w tygodniu, w sytuacjach wyjątkowych, po wcześniejszym uzgodnieniu z terapeutą istnieje możliwość umówienia dodatkowej sesji.
Spóźnienia: po spóźnieniu, sesja trwa tyle czasu, ile zostało z 50 min.
Dwukrotna nieobecność z rzędu bez informacji zwrotnej skutkuje anulowaniem kolejnego zaplanowanego terminu i zakończeniem terapii.
Zarówno terapeuta, jak pacjent zobowiązani są do wcześniejszego informowania o ewentualnej nieobecności (odwołaniu/przełożeniu sesji) oraz urlopach/ dłuższych nieobecnościach. Pacjent zobowiązany jest do odwoływania wizyt minimum 24h przed jej terminem. W przypadku przekroczenia terminu zostaje obciążony kosztami odwołanej/przełożonej zbyt późno lub nieodwołanej sesji w 100%.
Zmiana sesji stacjonarnej na online musi zostać zgłoszona co najmniej 24h przed planowaną godziną sesji, w innym wypadku spotkanie będzie realizowane w gabinecie.
Pacjent ma prawo przerwać lub zawiesić proces terapeutyczny w dowolnym momencie, jest jednak zobowiązany do poinformowania o tym fakcie swojego terapeuty.
Podczas pierwszych spotkań z terapeutą zawarty zostaje kontrakt terapeutyczny. Jest to rodzaj umowy, który reguluje współpracę pomiędzy terapeutą a pacjentem. Może on być modyfikowany w czasie kilku pierwszych spotkań, a po zatwierdzeniu przez obie strony kontrakt obowiązuje do końca trwania terapii.
Etyka
Psycholog/psychoterapeuta zobowiązuje się do przestrzegania zasad etycznych zgodnych z wytycznymi właściwego towarzystwa psychoterapeutycznego oraz superwizowania swojej pracy. Za zgodą pacjenta terapeuta może nagrywać sesję oraz zaprezentować wybrane fragmenty nagrania w trakcie superwizji.