Nastolatki i lęki — jak psychoterapia może pomóc młodzieży?

Zmartwiona dziewczyna na łóżku - młodzież i stres

Młodzież i stres to połączenie, które jest udziałem coraz większego grona nastolatków. Wielu z nich już jako dzieci doświadczyło sytuacji stresowych i lękowych. U innych pojawiły się wraz z wejściem w okres dojrzewania. I nie chodzi tu o lęk związany z przechodzeniem przez kolejne etapy rozwoju emocjonalnego, który po pewnym czasie mija. Ten paraliżujący i blokujący przed pełnym zaangażowaniem się w różne aktywności i relacje lęk, zwykle ma tendencję do nasilania się i obejmowania kolejnych obszarów życia.
Czego młodzież boi się najczęściej i jak w poradzeniu sobie z lękiem może im pomóc psychoterapia?

Jak rozpoznać zaburzenia lękowe u nastolatka?

Osobami, które jako pierwsze powinny dostrzec problemy emocjonalne o podłożu lękowym u młodzieży, są rodzice i opiekunowie w domu oraz nauczyciele i wychowawcy w szkole. Zaburzenia lękowe mogą się przejawiać w postaci:

  • nieadekwatnego do sytuacji i okoliczności silnego lęku,
  • unikania sytuacji, które dla młodego człowieka są zbyt stresujące, jak pójście do szkoły, podróż środkiem komunikacji miejskiej lub samochodem (jako pasażer),
  • dolegliwości i objawów somatycznych, w tym pocenia się, drżenia dłoni lub całego ciała, szybszego bicia serca i przyspieszonego oddechu,
  • zachowań lękowych trwających dłużej, niż wywołujący je bodziec.

Młodzież i stres — czego najczęściej boją się młodzi ludzie

Powyższe objawy mogą wskazywać na różne zaburzenia lękowe. Do najczęstszych doświadczanych przez nastolatka, należą:

  • fobie społeczne — dotyczą relacji z innymi, w tym z rówieśnikami, nauczycielami i osobami, których nie zna. Lęk może się objawiać w postaci dolegliwości o podłożu somatycznym, czyli drżenia rąk, nadmiernej potliwości, bólu brzucha itp. Nastolatek boi się oceny, osądu, odrzucenia, wyśmiania i bycia dziwnym w oczach innych;
  • uogólnione zaburzenia lękowe — mogą dotyczyć różnych sfer życia i osób, o które nastolatek się martwi. To może być lęk, że ktoś z bliskich poważnie zachoruje, albo go zostawi. Młody człowiek martwi się też o swoje relacje w szkole i w grupie rówieśniczej. Lęk ma charakter ciągły, czyli towarzyszy nastolatkowi również wtedy, gdy w danej chwili nie występują żadne bodźce, które mogłoby aktywować reakcję lekową;
  • zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD) – natrętne myśli o podłożu lękowym zwykle zmuszają nastolatka do wykonania określonych czynności, czyli tak zwanych rytuałów, co na pewien czas ma go uchronić przed groźbą czegoś strasznego. Może to przybierać postać długiego i wielokrotnego mycia rąk, wycierania się chusteczkami, wykonywania określonych ruchów, w tym tych wykonywanych w trakcie chodzenia;
  • napady paniki — są nagłe, nieadekwatne do sytuacji oraz bodźców i zwykle wywołują problemy z oddychaniem, przyspieszone bicie serca, suchość w ustach, drżenie, ból w klatce piersiowej i zawroty głowy.
Mycie dłoni - zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Młodzież i stres - rodzaje zaburzeń lękowych

Nie należy liczyć na to, że tego rodzaju zaburzenia samoistnie ustąpią wraz z wiekiem. Wręcz przeciwnie, zwykle nasilają się, utrwalają i coraz bardziej destabilizują życie młodego człowieka. Dlatego tak ważna jest wczesna fachowa pomoc, by jak najszybciej wprowadzić zmiany w myśleniu i odczuwaniu różnego rodzaju lęków.

Terapia poznawczo – behawioralna skutecznym wsparciem nastolatków

Gdy rozmowy z rodzicami okażą się nieskuteczne, warto rozważyć skorzystanie z pomocy psychoterapeuty. Ważne jednak, by nastolatek wyraził zgodę zarówno na wizytę, jak i na terapię, co zwiększy szansę na jej powodzenie.
Metodą terapeutyczną, która okazuje się bardzo skuteczna w zaburzeniach lękowych, jest terapia poznawczo-behawioralna. Jest ona uznawana też za jedną z najczęściej stosowanych form terapii, które sprawdzają się w pracy z młodzieżą cierpiącą na zaburzenia lękowe.


Przeczytaj także: Ataki paniki — jak sobie z nimi poradzić


Pomaga ona dotrzeć do fałszywych przekonań, które stoją za napadami lęku i zachowaniem o podłożu lękowym. Nazwanie ich to pierwszy krok do ich stopniowej zmiany na przekonania wspierające, które będą polepszać jakość życia zarówno w relacji ze sobą, jak i z innymi.
Ze względu na to, iż nierzadko zaburzenia lękowe mają swoje źródło w dzieciństwie i są mocno związane z sytuacją rodzinna, dobrym rozwiązaniem jest dodatkowy udział w terapii rodzinnej. Dzięki temu sprzyjające i rozumiejące środowisko rodzinne pozytywnie wpłynie na efekty terapii i jej trwałość.

Terapia grupowa

Warto też pamiętać, że im wcześniej nastolatek uzyska skuteczną pomoc, tym krótszy i efektywniejszy będzie sam proces terapeutyczny. I choć młodzież i stres to dziś często spotykany duet, to tym bardziej warto zrobić wszystko, by wesprzeć młodych ludzi w stawianiu czoła codziennym wyzwaniom. Dzięki temu już na tym etapie staną się na tyle mocni, by z większą pewnością siebie wejść w dorosłe życie.

Zapraszamy do Portu Zmiana – centrum wsparcia psychologicznego w samym sercu Warszawy. Wykwalifikowany zespół terapeutów specjalizuje się w terapii poznawczo-behawioralnej, terapii schematu i terapii psychodynamicznej. Proponujemy skuteczne metody pracy nad poprawą zdrowia psychicznego. Niezależnie od tego, czy mierzysz się ze stresem, trudnościami emocjonalnymi czy problemami relacyjnymi, indywidualnie dostosowane podejście pomoże Ci osiągnąć pełnię zdrowia psychicznego. Zarejestruj się już dziś, by rozpocząć swoją drogę do lepszego samopoczucia i zdrowszych relacji. Port Zmiana to miejsce, gdzie zaczniesz nowy rozdział w swoim życiu.

Najpopularniejsze wpisy

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu