Problemy szkolne

Młodość to okres intensywnego rozwoju, a szkoła stanowi jedno z kluczowych miejsc kształtowania się tożsamości, umiejętności społecznych i zdobywania wiedzy. Niestety, dla wielu młodych ludzi jest to również czas pełen wyzwań, którym nie zawsze są w stanie sprostać samodzielnie. W tym artykule przyjrzymy się niektórym z tych wyzwań, z którymi młodzież często się boryka:

Problemy w relacjach interpersonalnych

Problemy w relacjach rówieśniczych są najczęstszym powodem wizyt u terapeuty. Nawiązywanie i podtrzymywanie relacji jest jednym z najtrudniejszych zadań przed którym staje młody człowiek. Szkoła jest okazją do budowania trwałych przyjaźni ale także momentem, w którym mogą pojawić się problemy w relacjach czy trudności w znalezieniu swojego miejsca w grupie. Przyczyny tych problemów mogą być różne a do najczęstszych możemy zaliczyć trudności w komunikacji, nieśmiałość, niskie kompetencje społeczne, konflikty czy niska samoocena, ale także problemy psychiczne takie jak fobia społeczna czy depresja. Ważne jest aby dorośli, w tym nauczyciele i rodzice, wspierali młodzież w radzeniu sobie z tymi problemami, dostarczając edukacji, wsparcia emocjonalnego i umiejętności interpersonalnych. Promowanie zdrowych relacji, akceptacji różnorodności i umiejętności skutecznej komunikacji może pomóc w tworzeniu pozytywnego środowiska społecznego dla młodzieży.

Przemoc rówieśnicza – odrzucenie i wykluczenie

Przemoc rówieśnicza obejmuje wszelkie działania mające na celu zadanie krzywdy innemu dziecku. Może przybierać formę fizycznej agresji, ale także werbalnych ataków czy wykluczeniu z grupy. W erze mediów społecznościowych przemoc zyskała ponadto nowy wymiar, przenosząc się także do wirtualnej rzeczywistości, do której często my jako dorośli nie mamy dostępu. Młodzież doświadczająca przemocy często boryka się z niską samooceną, depresją, lękami a nawet myślami samobójczymi, które niestety czasem kończą się próbą samobójczą. Jednak skuteczne działania edukacyjne, społeczne i psychologiczne mogą odegrać kluczową rolę w zmniejszeniu tych negatywnych zjawisk, tworząc środowisko, w których młodzi ludzie mogą rozwijać się zdrowo i bezpiecznie.

Stres, presja i problemy w nauce

Współczesna szkoła stawia przed uczniami szereg wyzwań, często takich, którym nie są w stanie sprostać. Rywalizacja, nadmiar obowiązków, oceny i oczekiwania rodziców oraz nauczycieli czy brak adekwatnego wsparcia mogą prowadzić do szkodliwych skutków dla zdrowia psychicznego. Skuteczne przeciwdziałanie stresowi i presji w szkole wymaga holistycznego podejścia. Zrozumienie doświadczeń dziecka, wsparcie ze strony nauczycieli i rodziców, rozsądne planowanie nauki i czasu wolnego oraz kształtowanie zdrowych nawyków radzenia sobie ze stresem mogą przyczynić się do stworzenia bardziej zrównoważonego i przyjaznego środowiska edukacyjnego.

Kiedy problemy dziecka powinny nas skłonić do szukania pomocy?

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko:

  • ma obniżony nastrój,
  • nic go nie cieszy,
  • jest płaczliwe lub agresywne,
  • izoluje się,
  • odmawia chodzenia do szkoły,
  • ma gorsze wyniki w nauce, problemy z koncentracją
  • ma problemy ze snem lub apetytem,
  • samookalecza się,


Warto poszukać pomocy, im szybciej dziecko otrzyma wsparcie, tym łatwiej będzie mu poradzić sobie z problemami.

Zapraszamy do Portu Zmiana – centrum wsparcia psychologicznego w samym sercu Warszawy. Wykwalifikowany zespół terapeutów specjalizuje się w terapii poznawczo-behawioralnej, terapii schematu i terapii psychodynamicznej. Proponujemy skuteczne metody pracy nad poprawą zdrowia psychicznego. Niezależnie od tego, czy mierzysz się ze stresem, trudnościami emocjonalnymi czy problemami relacyjnymi, indywidualnie dostosowane podejście pomoże Ci osiągnąć pełnię zdrowia psychicznego. Zarejestruj się już dziś, by rozpocząć swoją drogę do lepszego samopoczucia i zdrowszych relacji. Port Zmiana to miejsce, gdzie zaczniesz nowy rozdział w swoim życiu.

Najpopularniejsze wpisy

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu