Budowanie zdrowych relacji w rodzinie dzięki psychoterapii rodzinnej

Psychoterapia rodzinna - jak pomaga w budowaniu relacji

Czy twoja rodzina przeżywa trudne chwile? Kłótnie, niezrozumienie, brak bliskości, uzależnienie jednego lub kilku jej członków – to wszystko może wpływać na atmosferę w domu i powodować cierpienie. Wiele rodzin doświadcza podobnych trudności. I choć większość z nich próbuje samodzielnie radzić sobie z tego rodzaju problemami, to nie zawsze jest to dobre i przynosi poprawę sytuacji. Jeśli relacje w twojej rodzinie nie należą do najlepszy i chcesz to zmienić, rozważ skorzystanie z pomocy. Jedną z jej skutecznych form jest psychoterapia rodzinna.

Na czym polega i jakie korzyści niesie zarówno dla młodszych, jak i starszych członków rodziny?

Na czym polega psychoterapia rodzinna?

Terapia rodzinna to proces, który wymaga czasu i zaangażowania wszystkich członków rodziny. W trakcie spotkania z terapeutą odkryjecie nowe sposoby komunikacji, rozwiązywania konfliktów i budowania silnych więzi. To przestrzeń, w której każdy członek rodziny może wyrazić swoje uczucia, potrzeby i obawy. Co ważne, tego rodzaju spotkanie odbywa się w miejscu i atmosferze, która pozwala czuć się bezpiecznym i zrozumianym.


Przeczytaj także: Zaburzenia adaptacyjne u młodzieży – jak je rozpoznać i jak pomagać?


Wsparcie psychologiczne obejmujące wszystkich członków rodziny skutecznie pomaga zidentyfikować i rozwiązać problemy wewnątrz rodziny. Cała terapia natomiast, która zwykle nie trwa długo, skupia się na sytuacjach, w których relacje rodzinne zostały wyraźnie zaburzone.

Chłopiec słucha kłótni rodziców - psychoterapia rodzinna - wskazania

Kiedy warto skorzystać ze wsparcia psychologicznego?

Gdy komunikacja w twojej rodzinie od dłuższego czasu jest zaburzona i niewiele wskazuje na to, by coś miało się zmienić na lepsze, pomyśl o skorzystaniu z pomocy specjalisty. Do problemów, w których rozwiązaniu może on pomóc, należą między innymi:

  • powtarzające się konflikty między członkami rodziny spowodowane brakiem umiejętności lub chęci porozumienia się z innymi,
  • problemy emocjonalne i osobowościowe jednego z członków twojej rodziny, które są przyczyną cierpienia psychicznego innych — to może być jedna z form uzależnienia, brak umiejętności radzenia sobie ze stresem, czy zaburzenia osobowości,
  • niewierność i związana z nią sytuacja okołorozwodowa,
  • konflikty między rodzeństwem,
  • wypalenie w związku,
  • problemy emocjonalne dzieci i związane z nimi zaburzenia zachowania,
  • pogłębiające się problemy w pracy/szkole,
  • śmierć członka rodziny,
  • poważna, śmiertelna choroba w rodzinie.

To tylko wybrane wskazania do terapii, co znaczy, że nie wyczerpują one powodów, dla których mógłbyś z niej skorzystać.

Jak psychoterapia rodzinna może pomóc w budowaniu zdrowych relacji?

Psychoterapia rodzinna to jedna z najlepszych pod względem skuteczności form pomocy rodzinom, które przeżywają trudności i którym do tej pory nie udało się poprawić wzajemnych relacji. Decyzja o skorzystaniu z pomocy nie należy do najłatwiejszych. Nierzadko wynika to z niechęci do opowiadania obcemu człowiekowi o prywatnych sprawach. Tym bardziej, gdy to, co dzieje się w rodzinie, częściej jest powodem do wstydu, niż do dumy.
Mimo to warto pomyśleć o korzyściach, jakie niesie ze sobą terapia rodzinna. Lepsza komunikacja w rodzinie i coraz rzadsze konflikty rodzinne to coś, co może cię przekonać do wspólnego stawienia się w gabinecie psychoterapeuty.

Matka przytula córkę w trakcie terapii rodzinnej

Wsparcie psychologiczne obejmujące wszystkich członków rodziny pomoże wam:

  • zrozumieć, jak dotychczas funkcjonował wasz rodzinny system i dostrzec powtarzające się schematy w komunikacji, które prowadziły do konfliktów,
  • w sposób bezkonfliktowy i konstruktywny wyrażać swoje potrzeby,
  • zmieniać szkodliwe zachowania, które mogą ranić innych członków rodziny,
  • budować silne więzi rodzinne,
  • ze zrozumieniem podchodzić do innych,
  • stopniowo wprowadzać zmiany, które poprawią wasze wzajemne relacje,
  • radzić sobie w trudnych sytuacjach emocjonalnych,
  • zdobyć umiejętności stanowczego, ale też łagodnego i bez lęku porozumienia się z innym w rodzinie,
  • rozwijać zdrowe granice.

Psychoterapeuta zawsze dobiera indywidualnie metody, które w waszym przypadku okażą się nie tylko najskuteczniejsze, ale też zadziałają najszybciej. Niezależnie, czy będzie to terapia poznawczo-behawioralna, czy strukturalna rodziny, ważne, by każdy z członków rodziny jak najpełniej zaangażował się w proces odbudowy zaburzonych relacji.

Co dalej?

Psychoterapia rodzinna to skuteczne narzędzie, które może pomóc twojej rodzinie w przezwyciężeniu trudności i budowaniu silnych, zdrowych relacji. Dzięki terapii nauczycie się nowych sposobów komunikacji, rozwiązywania konfliktów i wzajemnego wsparcia.

Jeśli czujesz, że twoja rodzina potrzebuje wsparcia, nie wahaj się szukać pomocy specjalisty. Pamiętaj, że decyzja o rozpoczęciu terapii to pierwszy krok w kierunku pozytywnej zmiany.

Zapraszamy do Portu Zmiana – centrum wsparcia psychologicznego w samym sercu Warszawy. Wykwalifikowany zespół terapeutów specjalizuje się w terapii poznawczo-behawioralnej, terapii schematu i terapii psychodynamicznej. Proponujemy skuteczne metody pracy nad poprawą zdrowia psychicznego. Niezależnie od tego, czy mierzysz się ze stresem, trudnościami emocjonalnymi czy problemami relacyjnymi, indywidualnie dostosowane podejście pomoże Ci osiągnąć pełnię zdrowia psychicznego. Zarejestruj się już dziś, by rozpocząć swoją drogę do lepszego samopoczucia i zdrowszych relacji. Port Zmiana to miejsce, gdzie zaczniesz nowy rozdział w swoim życiu.

Najpopularniejsze wpisy

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu