Psycholog dla dzieci

Port Zmiana - psychoterapia dzieci - Mokotów, Ochota, Śródmieście

Gdy mały człowiek trafi na duże problemy

Psycholog dla dzieci może pomóc

Psychoterapia dla dzieci

Czym jest psychoterapia dla dzieci

Psychoterapia dla dzieci to specjalistyczne wsparcie psychologiczne nakierowane na najmłodszych pacjentów. Jej celem jest pomoc psychologiczna dzieciom z problemami emocjonalnymi, społecznymi czy behawioralnymi.

W zależności od konkretnych problemów i wieku dziecka, psychoterapeuta najczęściej pracuje w nurcie poznawczo behawioralnym lub psychodynamicznym.

Na etapie wstępnej diagnostyki decyduje, która metoda terapeutyczna lub kombinacja metod będzie najlepiej pasować do specyfiki problemów i celów terapii.

Czy Twoje dziecko ma trudności?

Psychoterapia dla dzieci dostosowana do wieku

Terapia dla dzieci może przybierać różne formy właściwe dla rozwoju dziecka, jego indywidualnych potrzeb oraz odpowiednie do ich wieku:

Dla maluchów w wieku przedszkolnym (3 - 5 lat)

Najbardziej efektywną formą wsparcia jest często terapia psychodynamiczna poprzez zabawę. Dzięki niej, dzieci mają możliwość wyrażania swoich uczuć i emocji, w sposób dla nich najbardziej naturalny, czyli poprzez zabawę.

dzieci w wieku szkolnym (6 - 12 lat)

Popularne metody terapeutyczne to terapia poznawczo-behawioralna (CBT), terapia przez zabawę oraz terapia artystyczna. Te formy pomocy pozwalają na rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów, wzmacniają poczucie własnej wartości i poprawiają kontrolę nad emocjami.

Problemy emocjonalne oraz zachowania problematyczne w okresie dziecięcym mogą prowadzić do trwałych trudności, wpływając negatywnie na szeroko rozumiany dobrostan dziecka, jego funkcjonowanie w rodzinie i grupie rówieśniczej.

 

Pomoc psychoterapeutyczna w Porcie Zmiana

Psychoterapeuci dla dzieci - Warszawa Mokotów

[related_employees]

Zaplanuj spotkanie, Wybierz termin i terapeutę

W Porcie Zmiana specjalizujemy się w psychoterapii dla dzieci, oferując wsparcie dostosowane do ich unikalnych potrzeb. Nasza terapia pomaga dzieciom lepiej rozumieć własne emocje, rozwijać zdrowe nawyki oraz budować silniejsze relacje z rówieśnikami i rodziną. Zapewniamy bezpieczną przestrzeń, gdzie każde dziecko może się rozwijać. Umów wizytę i zobacz, jak możemy wspierać Twoją rodzinę w kierunku pożądanych zmian.

Wybierz usługę*
Wybierz terapeutę*
Ilość testów*

Jak trafić do portu

Psychoterapia dla dzieci - ile to trwa?

Psychoterapia indywidualna to cykl spotkań odpowiadających na Twoje potrzeby. Czas trwania sesji to 50 minut. Terapia może być krótko lub długoterminowa, w zależności od indywidualnych potrzeb. Jednym z technicznych elementów tego procesu jest tzw. kontrakt terapeutyczny

Konsultacja

psychologiczna / psychoterapeutyczna
220 PLN
  • 50 minut

Ważna są szybka diagnostyka i działanie

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego?

Dzieci, podobnie jak dorośli, doświadczają różnego rodzaju lęków, stresu czy nawet depresji. Nie potrafią radzić sobie z emocjami, uczuciami, które ich spotykają, co przekłada się na problemy w radzeniu sobie w codziennym życiu. Dzieci potrzebują pomocy psychologa dziecięcego z różnych powodów o bardzo indywidualnym charakterze.

 

Kiedy konieczna jest pomoc psychoterapeutyczna dla młodszych dzieci:

Jest smutne (a nie jest to naturalny smutek w adekwatnej sytuacji) – płacze, jest zaniepokojone, zamartwia się czymś, zaczyna unikać określonych miejsc, ludzi, „czegoś’, „kogoś” cały czas się obawia

Kiedy dziecko ma nietypowe zachowania (jest drażliwe, agresywne, straciło zainteresowanie rzeczami, które do tej pory sprawiały mu przyjemność, wycofuje się, unika kontaktów z bliskimi, innymi dziećmi, wydaje się przestraszone, zmartwione)

Dziecko doświadczyło traumy (utrata bliskiej osoby, rozwód, molestowanie, zaniedbania, wypadek)

Ma trudności w szkole, problemy z nauką (nie potrafi się skoncentrować, nie chce chodzić do szkoły, zaczyna narzekać na szkołę w sposób inny niż dotychczas)

Kiedy wycofuje się z relacji społecznych, unika interakcji z innymi, ma problemy z relacjami, nie potrafi zaprzyjaźnić się nim, ma lęki społeczne, jest odrzucone przez rówieśników

Zmieniły się jego nawyki żywieniowe, stało się niejadkiem, ma problem z apetytem, albo też przeciwnie, objada się i dynamicznie przybiera na wadze

Ma problemy ze snem (śpi za dużo albo za mało, ma koszmary, w ciągu dnia wydaje się senny, często wybudza się w nocy i potrzebuje ukojenia przez rodzica)

Pomoc Psychoterapeutyczna Warszawa

Pacjenci o nas

Opinie

Psychoterapia dla dzieci: Warszawa Ochota

Co dodatkowo powinno nas zaniepokoić w przypadku starszych dzieci

  • Nadmierna dieta w obawie przed przybraniem na wadze

  • Konflikty z rówieśnikami lub nauczycielami

  • Sięganie po używki

  • Myśli samobójcze

  • Odmowa chodzenia do szkoły

  • Wycofanie

Ważną rolę w przypadku problemów dzieci odgrywa czas. Skorzystanie ze wsparcia psychoterapeuty dla dzieci w momencie zauważenia problemów, zapobiega ich eskalacji. W ten sposób możesz zapewnić dziecku narzędzia i wsparcie których potrzebuje, aby stawić czoła problemom, które napotyka.

Różne podejścia - jeden cel: zdrowie mentalne Twojego dziecka

Na czym polega psychoterapia dziecięca

Psychoterapia dla dzieci małych najczęściej przypomina zabawę. W ten sposób psychologowie z Portu Zmiana Warszawa starają się stworzyć małym pacjentom bezpieczne i wygodne środowisko, w którym w naturalny, swobodny sposób będą mogli wyrażać swoje emocje. Dzieci poprzez rysowanie, gry, śpiew, zabawę pokazują swój świat uczuć, myśli. Oprócz rysowania i zabawy psychoterapeuci dziecięcy wykorzystują różne formy komunikacji, takie jak opowiadanie historii (np. z wykorzystywaniem lalek, aby ułatwić dziecku możliwość wyrażenia siebie i zwiększyć jego zaangażowanie w terapię). Proponują także różnego rodzaju ćwiczenia, które uczą dziecko jak wyrażać emocje, rozumieć swoje myśli i radzić sobie z trudnościami.

Psychoterapeuta dziecięcy w ten sposób może odkryć, co jest prawdziwym powodem ich lęku, czy smutku.

Choć sama terapia wygląda jak zabawa, użyte w jej trakcie techniki uczą dziecko kluczowych umiejętności, takich jak radzenie sobie z frustracją, czy ze stresem.

Port Zmiana Psychoterapia dziecięca – Warszawa Ochota

Czy rodzice uczestniczą w terapii dla dzieci?

W terapii najmłodszych dzieci zawsze uczestniczą rodzice. Najczęściej w postaci regularnych spotkań tylko dla rodziców. Terapeuci w ten sposób mogą zaobserwować jakie błędy wychowawcze popełniają rodzice, pomóc im je zrozumieć i nauczyć jak reagować tak, aby wspierać proces terapeutyczny. Czasem również, zwłaszcza na początku terapii, rodzic uczestniczy w sesjach razem z dzieckiem np. kiedy dziecko jest wycofane, boi się samo wejść do gabinetu i potrzebuje więcej czasu, aby zaufać terapeucie. Zawsze to jak będą wyglądały pierwsze spotkania terapeuta dostosowuje indywidualnie do dziecka i jego rodziny.

Starsze dzieci mogą spotykać się ze swoim terapeutą samodzielnie, jednak zwykle terapeuta spotyka się również z rodzicami i omawia z nim plan terapeutyczny, obszary do pracy czy trudności rodzica w kontakcie z dzieckiem. Niektóre rodzaje terapii obejmują pracę z całą rodziną lub innymi ważnymi w życiu dziecka osobami. Wszystko uzależnione jest oczywiście od indywidualnych potrzeb dziecka i problemów z którymi się mierzy.

Czasem terapeuta koncentruje się głównie na pracy z rodzicami np. kiedy dziecko odmawia udziału w terapii albo problem, z którym zgłaszają się rodzice wynika z ich nieprawidłowego podejścia, własnych trudności lub wtedy gdy rozwiązanie tego problemu nie wymaga regularnej terapii dziecka. . To rodzice rozmawiają z terapeutą o zachowaniu i uczuciach dziecka, oraz swoich reakcjach i odczuciach z nimi związanych. Psychoterapeuta współpracuje z rodzicami i uczy ich, jak radzić sobie z zachowaniem dziecka oraz własną trudnością.

Dlaczego warto działać szybko?

Dobry psychoterapeuta dla dzieci - Śródmieście

Nieleczone zaburzenia emocjonalne, behawioralne dzieci wpływają na ich zdrowie i samopoczucie nie tylko w dzieciństwie. Mogą powodować bardzo poważne długotrwałe problemy psychiczne. Dlatego bardzo ważne jest znalezienie dobrego psychoterapeuty, który będzie umiał postawić właściwą diagnozę aby wprowadzić skuteczne metody terapeutyczne.

Takie podejście pozwoli na zbudowanie zdrowego fundament umiejętności, z których dziecko będzie mogło korzystać także w życiu dorosłym.

Znalezienie dobrego psychoterapeuty Warszawa jest bardzo ważnym krokiem. Ma on bowiem odpowiednie przeszkolenie i doświadczenie w pracy z dziećmi, a także zapewni mu rodzaj terapii, który będzie odpowiedni dla jego wieku i problemu.

Zmiana zaczyna się od wiedzy

Pytania i odpowiedzi

Psychoterapia może być stosowana u dzieci w różnym wieku, zaczynając nawet od wczesnych lat przedszkolnych. Ważne jest dostosowanie metod terapii do wieku i indywidualnych potrzeb dziecka.

Psychoterapia dla dzieci może pomagać w rozwiązywaniu wielu problemów, w tym lęków, depresji, problemów z zachowaniem, trudności w szkole, skutków traum oraz problemów z relacjami rówieśniczymi i rodzinnych.

Sesja psychoterapii dla dziecka jest zazwyczaj zabawna i kreatywna, obejmuje gry, rysowanie, opowiadanie historii lub inne aktywności, które pomagają dziecku wyrazić emocje i problemy. Terapeuta obserwuje i wspiera dziecko, prowadząc je przez proces leczenia.

Ważne jest, aby być otwartym na komunikację z terapeutą i dzieckiem, zachęcać dziecko do wyrażania swoich uczuć, a także stosować w domu strategie i techniki omówione z terapeutą. Wspieranie dziecka w regularnym uczestnictwie w sesjach oraz tworzenie bezpiecznego i stabilnego domowego środowiska również przyczynia się do sukcesu terapii.

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu