Psychoterapia dla młodzieży

Port Zmiana - wsparcie dla nastolatków Mokotów, Ochota, Śródmieście

Może być dużo łatwiej

Tylko pozwól sobie pomóc

oferta - młodzież

Psychoterapia dla młodzieży to „terapia poprzez rozmowę”. Jest skutecznym narzędziem terapeutycznym pozwalającym nastolatkom w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi, czy psychicznymi. Psychoterapia dla młodzieży Warszawa – daje młodym ludziom bezpieczną i poufną przestrzeń, w której mogą wyrazić swoje uczucia, myśli. W procesie terapeutycznym młody człowiek nie jest narażony na ocenianie.

Psychoterapeuci poprzez użycie odpowiednio dobranych metod i technik terapeutycznych (jak terapia poznawczo-behawioralna) pokazują nastolatkom, jak zrozumieć siebie. W jaki sposób radzić sobie z własnymi emocjami, trudnościami. Psychoterapeuci Portu Zmiana pomagają nastolatkom rozwijać umiejętności społeczne i komunikacyjne. Pokazują sposoby efektywnego rozwiązywania problemów.

W szerokim ujęciu, psychoterapia dla młodzieży stanowi istotne źródło wsparcia dla tych, którzy szukają pomocy w radzeniu sobie z emocjami i przezwyciężaniu trudności na drodze do dorosłości. Chociaż sama terapia może okazać się nie lada wyzwaniem, jej rezultaty są długotrwałe i stanowią kapitał na przyszłość.

Pacjenci Portu Zmiana doceniają naszych psychoterapeutów nie tylko za skuteczność ale także za otwartość i empatię. To przyczynia się do stworzenia bezpiecznej i pełnej zrozumienia przestrzeni dla młodych osób w trakcie terapii.

Terapia dla młodzieży - mega foch

Psychoterapia dla młodzieży

kiedy warto skorzystać z pomocy?

Czas dojrzewania jest wyjątkowo skomplikowanym procesem. Młodzi ludzie doświadczają wielu zmian, zarówno w sferze fizycznej, psychicznej, jak i emocjonalnej.

Wejście w dorosłość dla wielu młodych osób bywa okresem, w którym zaczynają poszukiwać siebie, w sposób jaki w danym momencie wydaje im się właściwy. Niezależność, odkrywanie swojego ja, poczucie niezrozumienia przez „cały świat”. A także poszukiwanie własnej tożsamości to jedne z częstszych wyzwań, przed którymi staje młody człowiek.

Młodzi ludzie często przeżywają stres związany z pragnieniem akceptacji społecznej, osiąganiem sukcesów edukacyjnych. Z drugiej strony na tym etapie życia często ulegają zmianie relacje z rodziną. Pojawiają się trudności związane z podejmowaniem istotnych życiowych decyzji. Sytuacje te są nieuniknione a zmartwienia z nimi związane są czymś naturalnym, pod warunkiem, że nie powodują stanu ciągłego smutku, poczucia beznadziei, nadmiernego stresu, czy depresji.

Ważne jest aby na tym etapie zapewnić młodemu człowiekowi możliwości wyboru dobrej drogi. Z drugiej strony z otwartością przyjąć i zrozumieć jego indywidualność i możliwość coraz szerszego podejmowania decyzji związanych z nim samym.

 

Psychoterapia dla nastolatków - Warszawa Ochota

Z jakimi problemami należy zwrócić się do psychoterapeuty

Jeśli zauważasz nietypowe zachowanie swojego dorastającego dziecka lub obserwujesz jego niepokój, które powodują trudności w komunikacji, warto rozważyć konsultację z psychologiem dla młodzieży.

Istotne jest, by podjąć taką decyzję z pełnym zrozumieniem i otwartością na potrzeby młodej osoby, motywując ją do dzielenia się swoimi emocjami i lękami. Zapewnić, że w psychoterapeucie znajdzie bezpieczną przestrzeń, w której może dzielić się swoimi emocjami, obawami.

Psychoterapia dla młodzieży - Najczęstsze powody wizyt u terapeuty

Każdy z nas ma odrębny i indywidualny sposób myślenia, reagowania. Rodzice często zadają pytanie, co jest typowe w zachowaniu młodego człowieka, a kiedy powinniśmy się niepokoić. Czasem granica może być dość ulotna. Jednak zdecydowanie takimi powodami są:

Zmiana w zachowaniu i emocjach

gwałtowne zmiany nastroju, smutek, wycofanie, spadek energii, lęk, depresja, niska samoocena

Przeżycie traumy

długotrwały smutek po stracie: np. rozwód rodziców, śmierć bliskiej osoby

Autoagresja i myśli samobójcze

wyrządzanie sobie psychicznej lub fizycznej szkody – samookaleczanie, myśli rezygnacyjne.

Problemy w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji

zarówno w domu, w szkole z rówieśnikami. Spędzanie coraz więcej czasu samotnie. Unikanie spotkań towarzyskich z przyjaciółmi lub rodziną

Problemy w szkole

zdecydowanie niższe oceny, problemy z koncentracją, wysoka absencja, niechęć do nauczycieli, kolegów

Nadużywanie suBstancji niedozwolonych i leków

pomoc w przypadku złych
i niebezpiecznych nawyków u młodzieży.

Zaburzenia odżywiania

kompulsywne objadanie się, anoreksja, bulimia

Nadmierna dieta lub ćwiczenia fizyczne

wyraźna różnica w ilości spożywanego jedzenia, intensywne treningi

Zaburzenia snu

przewlekle problemy ze snem – gdy młody człowiek śpi za dużo albo za mało

ryzykowne lub destrukcyjne zachowanie

samodzielnie lub z przyjaciółmi

Dziwne doświadczenia

młody człowiek słyszy i rozmawia z postaciami, których inni nie widzą

Poza tak oczywistymi symptomami możliwe jest także całe spektrum nieoczywistych zachowań jakie mogą niepokoić rodziców.

Bez względu na to, czy młody człowiek zmaga się z typowymi dla wieku trudnościami, czy stoi przed bardziej skomplikowanymi problemami, terapia może okazać się cennym wsparciem zarówno dla niego, jak i jego bliskich.

Pomoc psychoterapeutyczna w Porcie Zmiana

Psychoterapeuci Młodzieży - Warszawa Mokotów

Urszula Wądołowska

Psycholog oraz psychoterapeuta poznawczo-behawioralny w trakcie certyfikacji w 4-letniej szkole

Maciej Malec

Ukończył psychologię na Uniwersytecie Warszawskim ze specjalizacją psychoterapia. W trakcie 4-letniego szkolenia z psychoterapii poznawczo-behawioralnej

Ewa Adamczyk

Psycholog ze specjalnością kliniczną i psychoterapeuta w trakcie czteroletniego szkolenia w nurcie poznawczo-behawioralnym

Zaplanuj spotkanie. Wybierz termin i terapeutę

Czasem dorastanie bywa trudne i pełne wyzwań, które mogą przytłaczać. W Porcie Zmiana rozumiemy to jak nikt inny i jesteśmy tu, aby Ci pomóc. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia i chcesz porozmawiać o swoich emocjach, relacjach czy przyszłości to dobry adres. Nasz zespół specjalistów pomoże Ci znaleźć swoją drogę i poczuć się lepiej ze sobą. Skontaktuj się z nami i umów się na swoją pierwszą sesję. Czekamy, aby Ci pomóc!

Wybierz usługę*
Wybierz terapeutę*
Ilość testów*

Jak trafić do portu

Psychoterapia dla młodzieży - ile to trwa?

Psychoterapia indywidualna to cykl spotkań odpowiadających na Twoje potrzeby. Czas trwania sesji to 50 minut. Terapia może być krótko lub długoterminowa, w zależności od indywidualnych potrzeb. Jednym z technicznych elementów tego procesu jest tzw. kontrakt terapeutyczny

Konsultacja

psychologiczna / psychoterapeutyczna
220 PLN
  • 50 minut

Dlaczego warto skorzystać z psychoterapii

Jak przebiega spotkanie z psychoterapeutą dla młodzieży

Młodzież decyduje się na psychoterapię z różnych przyczyn. Choć często to rodzice, albo ktoś bliski z otoczenia sugerują skorzystanie ze wsparcia psychoterapeuty, co raz częściej sam nastolatek prosi o taką pomoc. W przypadku nieletnich pacjentów konieczna jest jednak zgoda rodziców na rozpoczęcie terapii.

Decyzja przed pierwszą wizyta u psychoterapeuty dla młodzieży bywa trudna, może powodować stres, obawy u nastolatka. Jest to zrozumiałe, warto jednak pamiętać, że to spotkanie, które ma na celu wzajemne poznanie się, zidentyfikowanie problemów młodej osoby i określenie sposobu ich przepracowania.

Najważniejsze jest to, byś miał w sobie wewnętrzną motywację do działania i znalazł odpowiedniego terapeutę. Na terapię nigdy nie jest za późno – zawsze warto szukać rozwiązania swoich problemów.

Na pierwsze spotkanie młoda osoba zwykle przychodzi z rodzicami / rodzicem. To dobry moment, żeby zebrać wywiad i poznać sprawę z różnych perspektyw. Na kolejne sesje nastolatek może przychodzić sam. Czasami w na późniejszym etapie terapii zdarzają się dodatkowe sesje podsumowujące z rodzicami.

 

Pacjenci o nas

Opinie

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty

jak się przygotować

Przed pierwszym spotkaniem z terapeutą, warto dobrze się przygotować. Poniżej krótka lista porad, które ułatwią Ci rozmowę z terapeutą:

  • Zastanów się z jakimi problemami się mierzysz, spróbuj je nazwać

  • Pomyśl, co wywołuje u Ciebie stany niepokoju, lęku czy stresu

  • Czego oczekujesz od terapii

Podczas pierwszej sesji terapeuta może pytać m.in. o tematy związane z domem, ze szkołą, o relacje z rówieśnikami, członkami rodziny. Może zadać też pytania dotyczące przeszłości. Ważne, żebyś miał poczucie, że to bezpieczna strefa, w której masz możliwość otworzyć się przed terapeutą na tyle na ile sam czujesz w danym momencie.

Nie oceniamy pacjentów. Pamiętaj, że celem psychoterapii jest pomoc Tobie w radzeniu sobie z trudnościami. Dlatego bardzo ważne podczas spotkania jest zadawanie pytań. Terapia to nie jest przesłuchanie – to rozmowa. Pytaj o wszystko co dla Ciebie ważne. Nie tylko o sam przebieg terapii, możesz także chcieć lepiej poznać swojego terapeutę.

Zasada czterech ścian - Las Vegas

To, co na spotkaniu - zostaje między nami

Psychoterapeutę obowiązuje dyskrecja i poufność. Tematy poruszane podczas sesji nie są ujawniane poza gabinetem. Psychoterapia dla młodzieży to komfort bezpieczeństwa. Gdy terapeuta uważa, że pewne informacje mogłyby być ważne dla rodziców i wpłynąć pozytywnie na przebieg terapii, najpierw konsultuje to z pacjentem, starając się uzyskać jego zgodę na ich ujawnienie. Ale tylko w zakresie wniosków czy wskazówek dla rodziców, dzięki którym mogą lepiej wspierać dziecko w terapii.

Wyjątki od tej zasady mogą nastąpić tylko w sytuacjach wyjątkowych, takich jak bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta lub innych osób. Tajemnica zawodowa może być uchylona tylko przez sąd w sprawach karnych.

W Porcie Zmiana psychoterapeuci są cenieni nie tylko za skuteczność, ale także za otwartość i empatię. To przyczynia się do stworzenia bezpiecznej i pełnej zrozumienia przestrzeni dla młodych osób podczas terapii.

Jak psychoterapia może pomóc nastolatkom?

Bez odpowiedniego wsparcia niektóre problemy mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne młodego człowieka, a także na jego dobrostan. W związku z tym, psychoterapia zyskała na znaczeniu, jako kluczowe narzędzie wspierające młodzież w zarządzaniu skomplikowanymi uczuciami i sprostaniu wyzwaniom związanym z okresem dorastania.

Według analizy UNICEF częstość występowania zaburzeń psychicznych u dzieci w wieku 10 – 19 lat w Polsce wynosi 10,8%. To ponad 409 tysięcy nastolatków (181 tysięcy dziewcząt i 228 tysięcy chłopców). Tak niski odsetek może wynikać z dużej liczby dzieci w Polsce, które nie są diagnozowane.

Korzyści z psychoterapii dla nastolatków

Terapia psychologiczna wyposaża młodzież w skuteczne metody kontroli emocji, radzenia sobie z konfliktami, buduje także zdrową samoocenę i poprawia relacje z otoczeniem.

Jest to droga, która wymaga czasu, jednak może skutkować znaczącymi i długotrwałymi przemianami, umożliwiając młodym ludziom zdrowy rozwój i płynne przejście w dorosłość.

Terapia poznawczo behawioralna – Warszawa Centrum

Psychoterapia dla młodzieży - Warszawa

W Porcie Zmiana stawiamy na przyjazną atmosferę spotkań, wysokie kompetencje naszych terapeutów i ich doświadczenie w pracy z młodzieżą. Dobrze prowadzona psychoterapia dla młodzieży w naszym przekonaniu:

Wspiera rozwój samoświadomości

W naszym gabinecie Port Zmiana – Warszawa Śródmieście nastolatki uczą się rozumieć swoje emocje i myśli, co prowadzi do większej świadomości siebie i umiejętności zdrowego zarządzania uczuciami.

Zachęca do rozwijania skutecznych strategii komunikacyjnych

Sesje terapeutyczne pozwalają nastolatkom poznać różne sposoby komunikacji, które mogą pomóc im wyrażać siebie w zdrowy, pełen szacunku i skuteczny sposób.

Zmniejsza ryzyko problemów ze zdrowiem psychicznym

Młodzież uczestnicząca w sesjach psychoterapeutycznych wykazuje lepsze lepsze strategie radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami. Dzięki temu ci młodzi ludzie rzadziej zapadają na depresję, stany lękowe i inne zaburzenia psychiczne, które mogą mieć wpływ na jakość ich życia. Wczesna interwencja może mieć kluczowe znaczenie, ponieważ może zapobiec rozwojowi trwałych problemów ze zdrowiem psychicznym, które mogą wymagać intensywniejszego leczenia w późniejszym życiu.

Buduje zdrowy sposób myślenia

Nastolatki często wywierają sami na siebie presję, aby być doskonałymi, a jeśli nie spełnią własnych wysokich standardów, mogą być nadmiernie samokrytyczne. Terapia pomaga zrozumieć, że ich poczucie własnej wartości nie musi być powiązane z ich osiągnięciami ani tym, jak postrzegają je inni. Uczymy ich skupiać się na swoich talentach, mocnych stronach i wyjątkowych zdolnościach, co pomaga budować pozytywne nastawienie.

Daje umiejętności, które nastolatek wniesie w dorosłe życie

Psychoterapia daje możliwość poznania i rozwijania sposobów wyrażania siebie w sposób konstruktywny, pełen szacunku i efektywny.

Wzmacnia samoświadomość

Rozumiejąc swoje uczucia i myśli, nastolatki staną się bardziej świadome i nauczą się zdrowo zarządzać swoimi emocjami.

Zapewnia mechanizmy radzenia sobie

Psychoterapia uczy nastolatków, jak identyfikować czynniki wyzwalające i uczy sposobów radzenia sobie, aby skutecznie reagować na negatywne sytuacje. Umiejętności te mogą obejmować techniki uważności, sposoby radzenia sobie ze stresem i lękiem.

Rola wsparcia rodziców

Jeśli jako rodzic martwisz się zachowaniem swojego dorastającego dziecka i jednocześnie widzisz, że samodzielna praca nad problemem będzie zbyt trudna, postaraj się znaleźć odpowiedniego terapeutę dla młodzieży.

Ważne jest, aby znaleźć specjalistę, z którym zarówno Ty, jak i Twoje dziecko, poczujecie się komfortowo, budując pełną zaufania relację. Istotne jest również, abyś okazywał wsparcie swojemu dziecku, prowadził z nim otwarte rozmowy, przestrzegał zaleceń terapeutycznych, starał się rozumieć zachowania dziecka i unikał ich oceniania.

Zmiana zaczyna się od wiedzy

Pytania i odpowiedzi

Psychoterapia dla młodzieży to specjalistyczne spotkania z terapeutą, które pomagają nastolatkom radzić sobie z problemami emocjonalnymi, społecznymi czy szkolnymi wyzwaniami w bezpiecznym i wspierającym środowisku.

Jest to propozycja dla nastolatków, którzy doświadczają trudności emocjonalnych, mają problemy z rówieśnikami, przeżywają stres lub inne kłopoty związane z okresem dorastania.

Możesz rozmawiać o wszystkim, co Cię trapi, np. o trudnościach w szkole, problemach w domu, uczuciach smutku czy samotności, trudnościach w relacjach z rówieśnikami czy obawach dotyczących przyszłości.

Tak, wszystko, co omawiasz z terapeutą, jest poufne. Informacje mogą być ujawnione tylko w wyjątkowych sytuacjach, o których terapeuta Cię poinformuje, np. jeśli Twoje bezpieczeństwo lub bezpieczeństwo innych jest zagrożone.

Nie, nie musisz rozmawiać o niczym, na co nie czujesz się gotowy. Terapia to proces, w którym ważne jest Twoje poczucie bezpieczeństwa i komfort. Terapeuta pomoże Ci otworzyć się w Twoim tempie.

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu