Zaburzenia adaptacyjne u młodzieży – jak je rozpoznać i jak pomagać?

Smutna dziewczyna siedzi w szkole pod ścianą na podłodze. Zaburzenia adaptacyjne młodzieży – jak je rozpoznać

Zmiana to jeden z tych elementów codzienności, których nie brakuje zarówno w życiu dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Nie da się jej uniknąć i nawet nie warto tego robić. Można za to wykorzystać ją do rozwoju i zdobywania nowych umiejętności. Są jednak zmiany, na które szczególnie wielu młodych ludzi nie jest przygotowanych i z przechodzeniem przez które za dobrze sobie nie radzi. Świadczy o tym fakt, iż zaburzenia adaptacyjne młodzieży to problem, z którym w różnym stopniu zmaga się co najmniej połowa tej grupy wiekowej.

Czym są owe zaburzenia adaptacyjne, jak się objawiają i kiedy pomoc psychologiczna dla młodzieży może okazać się jedyną skuteczną formą wsparcia?

Czym są zaburzenia adaptacyjne?

Zarówno zaburzenia adaptacyjne młodzieży, jak i te, z którymi zmagają się dorośli, to reakcja na trudne i często niespodziewane zmiany życiowe. Im słabszy emocjonalnie młody człowiek i większa zmiana, z którą przyszło mu się zmierzyć, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się różnego rodzaju objawów, świadczących o problemach z adaptacją. Do rozwoju zaburzeń nierzadko przyczyniają się sami dorośli. Dzieje się tak, gdy lekceważą sygnały mówiące o tym, że ich dziecko nie radzi sobie z nagłym zwrotem w życiu. To może być:

 • zmiana szkoły,
 • przeprowadzka do nowego domu w innym mieście lub kraju,
 • rozwód rodziców lub śmierć jednego/obojga,
 • narodziny rodzeństwa i chwilowe zejście na dalszy plan,
 • zmiana grupy rówieśniczej.

To wszystko wymaga od młodzieży przystosowania się do nowych okoliczności, przy jednoczesnym wypełnianiu bieżących obowiązków szkolnych i domowych.

Dziewczyna na kanapie, kłócący się rodzice. - Zaburzenia adaptacyjne młodzieży - przyczyny

W sytuacji, gdy dla młodego człowieka okazuje się to zbyt dużym wyzwaniem, jego reakcja może być daleka od doskonałości. To zaś bardzo często odbija się na jego zdrowiu fizycznym i psychicznym. Cierpią też na tym wyniki w nauce, relacje z bliskimi i motywacja do działania.

Zaburzenia adaptacyjne młodzieży — najczęstsze objawy

Każdy młody człowiek może inaczej zareagować na duże zmiany, których doświadcza. Podczas gdy jedni wycofują się i zamykają w sobie, inni uciekają w używki lub agresywne i antyspołeczne zachowania. W przypadku niektórych może też dojść do regresji w rozwoju.

Zaburzenia adaptacyjne młodzieży nierzadko nacechowane są silnymi emocjami. Te zaś szukać będą ujścia i objawiać się w postaci:

 • wagarów,
 • problemów z prawem,
 • nadużywania alkoholu i innych używek, w tym środków odurzających,
 • konfliktów z rówieśnikami.

Te i inne zachowania to formy oporu wobec tego, co dzieje się w ich życiu, a z czym wyraźnie sobie nie radzą.
Do mniej destrukcyjnych należy obniżenie nastroju, zamartwianie się, przygnębienie, lęk o przyszłość, depresyjny nastój i apatia. Do tego może dojść brak apetytu i problemy ze snem.

Pomoc psychologiczna dla młodzieży — skuteczne wsparcie przy zaburzeniach adaptacyjnych

Czas nie zawsze wystarcza, by młody człowiek zaadaptował się do nowej rzeczywistości. Również próba przeczekania może się skończyć nasileniem objawów zaburzeń adaptacyjnych. Dlatego bardzo ważne jest wsparcie w tym trudnym okresie. Może ono przybrać różne formy, ale w żadnej z nich nie powinno zabraknąć zrozumienia. Najlepiej, gdyby wystarczająca okazała pomoc najbliższych, w tym rodziców. Nie zawsze jednak znajdują oni w sobie wystarczająco dużo empatii. Do tego brak czasu i natłok obowiązków sprawia, że często nie są w stanie dostrzec, z czym zmaga się ich dziecko.

Dziewczyna z mamą u psychologa. Zaburzenia adaptacyjne młodzieży – jak je rozpoznać

Jeśli zaburzenia adaptacyjne nie są zbyt głębokie, skuteczna może się okazać pomoc psychologiczna dla młodzieży. Najbliższym miejscem, w którym jest ona dostępna, jest szkoła. Już sama rozmowa z psychologiem szkolnym może pomóc inaczej spojrzeć na zmiany, których doświadcza młody człowiek. Zmniejszy też emocjonalny ciężar, który nie pozwala ruszyć do przodu.


Przeczytaj także:

Dziewczynki w drodze do szkoły

Problemy z adaptacją w szkole – jak pomóc dziecku odnaleźć się w nowym środowisku?

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to dla wielu uczniów i ich rodziców to czas ekscytacji, ale również wielu obaw.. Jak sobie z nimi radzić?


Nie zawsze jednak okazuje się to wystarczające. Wówczas warto rozważyć psychoterapię, która pozwoli w sposób systematyczny i pogłębiony zmierzyć się z trudnościami, jakich doświadcza młodzież z zaburzeniami adaptacyjnymi. Efekty mogą być zauważalne już po kilku pierwszych spotkaniach, a tych dzięki profesjonalnej pomocy nie musi też być zbyt wiele. Przy dodatkowym wsparciu najbliższych i współpracy z psychoterapeutą, młody człowiek coraz lepiej będzie sobie radzić z tym, co wcześniej okazało się zbyt dużym wyzwaniem.

Terapia młodzieżowa — Warszawa

Psychoterapia w przypadku zaburzeń adaptacyjnych młodzieży może odbywać się zarówno stacjonarnie, jak i online. Gdy tylko będzie ona wskazana, wyboru formy będzie można dokonać podczas pierwszej konsultacji z psychoterapeutą. Ważne, by nie lekceważyć problemów, z jakimi zmaga się młody człowiek. Dojrzewanie to ważny okres, który może rzutować na dalsze życie. Aby zaburzenia adaptacyjne nie odbiły się na nim negatywnie, pomocna może się okazać terapia młodzieżowa — Warszawa to jedno z tych miast, gdzie można z niej skorzystać.

Zapraszamy do Portu Zmiana – centrum wsparcia psychologicznego w samym sercu Warszawy. Wykwalifikowany zespół terapeutów specjalizuje się w terapii poznawczo-behawioralnej, terapii schematu i terapii psychodynamicznej. Proponujemy skuteczne metody pracy nad poprawą zdrowia psychicznego. Niezależnie od tego, czy mierzysz się ze stresem, trudnościami emocjonalnymi czy problemami relacyjnymi, indywidualnie dostosowane podejście pomoże Ci osiągnąć pełnię zdrowia psychicznego. Zarejestruj się już dziś, by rozpocząć swoją drogę do lepszego samopoczucia i zdrowszych relacji. Port Zmiana to miejsce, gdzie zaczniesz nowy rozdział w swoim życiu.

Najpopularniejsze wpisy

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu