Niezależnie, czy miała miejsce raz, czy przybrała formę długiego i namiętnego romansu, zdrada w związku zawsze uderza w jeden z jego najważniejszych fundamentów, jakim jest zaufanie. Nikt nie jest na nią gotowy i nawet jeśli podejrzewa drugą stronę o niewierność, to podświadomie ma nadzieję, że jest inaczej.
Wraz ze zdradą pojawia się pytanie o to, co dalej ze związkiem, niezależnie czy chodzi o małżeństwo, czy partnerstwo i czy możliwe jest wybaczenie. A jeśli tak, to co oznacza ono w praktyce.
Czy rodzaj zdrady w związku ma znaczenie?
Choć zdrada zdradzie nierówna, to i tak zawsze nią pozostanie. Można się zastanawiać, która z jej form rani bardziej, ale nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko przez to, że dotyka ona konkretną osobę, a ta może zareagować na nią w bardzo różny sposób. W praktyce może to oznaczać zarówno decyzję o definitywnym zakończeniu związku, jak i o próbie jego ratowania. I tu może mieć znaczenie rodzaj zdrady, do jakiej doszło.
Zdrada w związku może przybrać formę:
- flirtu poza plecami lub na oczach partnera,
- jednorazowego i przygodnego kontaktu seksualnego,
- jednorazowej zdrady pod wpływem alkoholu,
- dłuższego, trwającego niekiedy wiele lat romansu,
- emocjonalnej, bardzo bliskiej relacji.
Waga każdej z nich dla każdego może być inna, co oznacza inne kroki podejmowane po jej wykryciu.
Zdrada w związku — czym tak naprawdę jest jej wybaczenie
Tak naprawdę niemożliwe jest przejście nad zdradą do porządku dziennego, jakby nic się nie stało. I nawet, jeśli bardzo chcesz uratować swój związek, to bez wspólnej pracy nad nim, nic samo się nie ułoży. Nie będzie też już tak, jak dawniej, bo zdrady nie sposób zapomnieć. Również wtedy, gdy postanowisz szczerze wybaczyć. Czy wiesz jednak, co wybaczenie oznacza w praktyce i jak to zrobić, by wraz z nim pojawiła się emocjonalna i psychiczna wolność od tego, co się stało?
Wybaczenie po zdradzie w związku — na czym polega
Zdrada w związku to coś, co najtrudniej wybaczyć. Oznacza to, że nie wystarczy zwykłe „przepraszam” z jednej strony i „wybaczam ci” z drugiej, by wszystko wróciło do normy. Prawdziwe wybaczenie w takiej sytuacji to bowiem proces i to nierzadko długi, a nie jednorazowa deklaracja. Z wybaczeniem związany jest wybór życia bez bólu i rozpamiętywania tego, co się stało, by móc ruszyć do przodu bez obciążającego balastu.
Wybaczenie partnerowi zdrady, której się dopuścił, zakłada też akceptację tego, co się wydarzyło i zgodę na to, że nie zmienisz już przeszłości. Do tego niezbędne jest uwalnianie nagromadzonych emocji, w tym goryczy, żalu, poczucia krzywdy i niesprawiedliwości. Już samo przyznanie się do tego, co naprawdę czujesz, może być dobrym początkiem w zmniejszeniu napięcia.
Gdy zdecydujesz się na wybaczenie, każdego dnia skupiaj się na tym, co jest, bez wypominania i projektowania przeszłych zdarzeń na chwilę obecną.
I co bardzo ważne, w wybaczeniu bardzo ważne jest zrozumienie, że jest ono potrzebne przede wszystkim tobie, byś mógł odzyskać nie tylko wolność emocjonalną, ale też życiową.
Czego nie oznacza wybaczenie po zdradzie w związku?
Jeśli zdecydujesz się wybaczyć zdradę, warto wiedzieć, czego to nie oznacza. Warto o tym porozmawiać ze swoją drugą połową, by również dla niej było to jasne. Może ona bowiem oczekiwać konkretnych form zachowania z twojej strony, których ty nie jesteś w stanie jej dać.
Wybaczenie po zdradzie w związku nie oznacza, że:
- puścisz w niepamięć to, co się stało i od razu będziesz się zachowywać tak, jakby do niczego nie doszło,
- zdrada w związku nigdy nie wróci podczas waszych rozmów, co nie oznacza też, że będziesz używać go przy każdej kłótni lub jako formy usprawiedliwienia własnych zachowań,
- darzysz drugą stronę pełnym zaufaniem, bo na to trzeba sobie zasłużyć i wymaga to czasu oraz konkretnych działań ze strony partnera,
- chcesz utrzymać swój związek,
- będziesz tłumić w sobie wciąż żywe emocje, by w ten sposób nie wbijać w poczucie winy swojego partnera.
Zdrada w związku — kiedy warto skorzystać z pomocy
Wybaczenie potrzebne jest przede wszystkim tobie i na tym warto skupić całą swoją uwagę po tym, jak doszło do zdrady i twój związek stanął na krawędzi rozpadu. Nie zawsze jednak jesteś w stanie poradzić sobie z tym samodzielnie. Dlatego warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy. I to nie tylko wtedy, gdy oboje chcecie pracować nad odbudową związku. Pomoc psychologiczna warta jest rozważenia również wtedy, gdy postanowisz go zakończyć, ale nie potrafisz emocjonalnie uwolnić się od tego, co było.
Psychoterapia może się okazać cennym czasem, który dasz sobie i w którym otoczysz siebie należytą opieką. To też możliwość na wyrażenie swoich uczuć bez oceny, krytyki, w atmosferze zrozumienia i poczucia bezpieczeństwa.