Silny stres lub nadmiernie negatywne myślenie to oprócz uwarunkowań genetycznych, wybrane możliwe czynniki, które mogą wywoływać ataki paniki. Stan ten zwykle pojawia się nagle, bez wyraźnego powodu i na pewien czas niejako wyłącza logiczne myślenie. To, co dzieje się w umyśle i co odczuwa osoba doświadczająca ataków paniki, trudne jest do zrozumienia przez kogoś, kto nigdy tego nie przeżył. To również stan, które nie powinieneś lekceważyć. Zwłaszcza gdy ataki paniki pojawiają się regularnie i destrukcyjnie wpływają na twoje funkcjonowanie w domu oraz w pracy.
Jak zatem uwolnić się od ataków paniki i kiedy powinieneś skorzystać z pomocy specjalisty?
Jakie są najczęstsze objawy ataku paniki?
Osoby, które doświadczyły ataków paniki, mówią, że to było coś nagłego i niespodziewanego. Problemy z oddychaniem i strach, że umrą to tylko dwa z wielu objawów, które w takiej sytuacji się pojawiły. Dlatego trudno pomylić ten stan ze zwykłym przestraszeniem się, czy reakcją ciała na silny stres. W danej chwili nie jesteś w stanie ani zrozumieć, dlaczego tak bardzo się boisz, ani też co dzieje się z twoim ciałem oraz umysłem.
Niezależnie, czy doświadczyłeś już ataków paniki, czy też nie, warto znać najczęstsze objawy, które po uspokojeniu powinny skłonić cię do wizyty u specjalisty.
Ataki paniki mogą się objawiać:
- uczuciem gorąca,
- kołataniem serca,
- dusznościami,
- bólem w klatce piersiowej,
- drętwieniem ciała,
- zawrotami głowy,
- mdłościami,
- utratą świadomości, co tak naprawdę się dzieje,
- dreszczami,
- odczuciem utraty kontaktu z otaczającą rzeczywistością.
Poza znajomością najczęstszych objawów, które pomogą ci rozpoznać ataki paniki, powinieneś też wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić. Zwłaszcza gdy to pierwsze tego typu doświadczenie w twoim życiu.
Ataki paniki — co robić, gdy do nich dojdzie
Bardzo ważny jest moment uświadomienia sobie, że właśnie masz atak paniki. Dzięki temu będziesz mógł zareagować, zanim jeszcze fizyczne objawy i towarzyszące im napełnione strachem myśli, zaczną się wzajemnie nakręcać. Gdy do tego dojdzie, opanowanie ataku paniki będzie już dużo trudniejsze.
Co zatem możesz zrobić?
Przejmij kontrolę nad oddechem
Ataki paniki niejako wymuszają na tobie nerwowy i szybki sposób oddychania. Taki, jakiego doświadcza osoba mocno przestraszona lub uciekająca. Dlatego powinieneś przejąć kontrolę nad oddechem i połączyć go z liczeniem na wdechu, wstrzymaniu, wydechu i ponownym jego wstrzymaniu. Z każdym kolejnym oddechem nieco wydłużaj czas poszczególnych jego etapów, co pozwoli ci uniknąć hiperwentylacji i pomoże przywrócić spokój.
Mów o tym, co czujesz i co się dzieje
Poprzez dostrzeżenie tego, co właśnie się z tobą dzieje, w pewnym stopniu przejmujesz nad tym kontrolę i uwalniasz energię z tym związaną. Już samo zauważenie i nazwanie danej emocji sprawia, że jej siła słabnie i warto o tym pamiętać nie tylko wtedy, gdy pojawią się ataki paniki. Pomoże ci to również nazywać poszczególne objawy, dlatego warto je znać, by odróżnić swój stan od zawału czy innego poważnego problemu zdrowotnego.
Przypomnij sobie, że to stan przejściowy
Im więcej wiesz na temat ataków paniki, a do tego, gdy doświadczyłeś ich choć raz, to łatwiej ci będzie poradzić sobie z każdym takim incydentem. Po pierwszych chwilach strachu i odczuć fizycznych powtarzaj sobie, że to minie, oraz że już tego doświadczyłeś i nic złego ci się nie stało. A skoro tak, to i tym razem będzie podobnie, niezależnie od stopnia objawów, których właśnie doświadczasz.
Nawiąż z kimś kontakt
To może być osoba, która jest w pobliżu lub z którą możesz porozmawiać przez telefon. Powiedz, co się dzieje i poproś o przytrzymanie za rękę lub przytulenie. To pomoże ci poczuć się bezpiecznie. Możesz też wykonać telefon do kogoś, komu opowiesz, co się z tobą właśnie dzieje. Mówienie o tym, co czujesz i przeżywasz to sposób na rozproszenie energii strachu i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa.
Ataki paniki – kiedy skorzystać z pomocy specjalisty
Jak wspomnieliśmy na początku, ataki paniki nie powinny być przez ciebie lekceważone. Zwłaszcza gdy zdarzają się co najmniej trzy razy w miesiącu i utrudniają ci codzienne funkcjonowanie (boisz się wyjść do pracy, zasnąć, znaleźć się w tłumie). Warto wówczas skorzystać z profesjonalnego wsparcia u psychiatry lub psychoterapeuty. Jedną z najskuteczniejszych form pomocy jest terapia poznawczo-behawioralna. W trakcie spotkań nie tylko odkryjesz, jakie sytuacje mogą zwiększać ryzyko wystąpienia ataku paniki, ale też poznasz techniki radzenia sobie w chwili, gdy on nastąpi. Psychoterapia poznawczo-behawioralna to też praktyczna nauka odpowiednich technik oddechowych, trening autogenny, czy skuteczne formy relaksacji i radzenia sobie ze stresem.
Źródło i inspiracja: