Kiedy dziecko może zostać samo w domu?

Dziewczynka sama w pokoju. Od kiedy dziecko może zostać samo w domu

W teorii dziecko może zostać samo w domu, gdy ukończy 7 lat, ale praktyka pokazuje, że nie każde jest na to gotowe. Z pozostaniem w domu związane są pewne zasady, których przestrzeganie ma wpływ zarówno na bezpieczeństwo malucha, jak i znajdującego się w środku wyposażenia, w tym cennych przedmiotów. Nie zawsze też dziecko jest na tyle samodzielne i gotowe emocjonalnie, by mogło sobie poradzić z czymś zupełnie dla niego nowym.

Zanim po raz pierwszy zostawisz swoją pociechę samą w domu, sprawdź, co mówią na ten temat przepisy i jak przygotować je do tego typu sytuacji.

Od kiedy dziecko może zostać samo w domu — co mówią na ten temat przepisy prawa

Przepisy prawa, a dokładnie art. 106 kodeksu wykroczeń stwierdza, że ten, na którym spoczywa obowiązek opieki lub nadzoru nad osobą małoletnią do lat 7 czy też inną, która nie jest zdolna rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, mimo wszystko pozwala na jej przebywanie w okolicznościach, które zagrażają bezpieczeństwu jego zdrowia, podlega karze grzywny lub nagany.

Jeśli jednak naprawdę zależy ci na dobru swojego dziecka, to powinieneś kierować się nie tylko przepisami prawa (nie możesz ich też łamać). To ty najlepiej wiesz, czy twoja pociecha jest wystarczająco samodzielna i przygotowana do pozostania w domu bez opieki dorosłych, czy też nie. Nierzadko zdarza się bowiem, że nawet dziesięciolatek, czy starsze dziecko nie powinno dłużej zostawać bez opieki. Gdyby w tym czasie stało się coś złego dziecku lub innym osobom z jego przyczyny, nie kto inny, a rodzic lub prawny opiekun poniesie za to pełną odpowiedzialność.

Jak przygotować dziecko do pozostania w domu bez opieki dorosłych?

Dziecko może zostać samo w domu, ale musisz go wpierw do tego przygotować. Zwłaszcza gdy sytuacja taka ma mieć miejsce pierwszy raz w jego życiu. To dla malucha duża zmiana i spore wyzwanie. Warto na początku odpowiednio stopniować czas, gdy dziecko pozostanie bez opieki. To może wynikać z potrzeby pójścia na zakupy do pobliskiego sklepu, czy odebrania przesyłki na poczcie. Tego typu krótkie chwile pomogą dziecku przekonać się, że nic złego mu nie grozi, a mama prędzej czy później i tak zawsze wraca.

Gdy zapoznasz je z podstawowymi zasadami, których ma przestrzegać w czasie takiej rozłąki, z każdym razem powinno być coraz łatwiej zarówno dziecku, jak i tobie. Zwykle to bowiem rodzice bardziej się boją tego, co może się wydarzyć, niż kilkulatek.

Zapoznaj dziecko z zasadami bezpiecznego przebywania w domu

Jeśli chcesz zwiększyć swoją pewność, że twoje dziecko może zostać samo w domu, zapoznaj je z zasadami bezpieczeństwa. Przydadzą się one wiele raz w życiu, dlatego warto znaleźć odpowiednią ilość czasu na rozmowę na ich temat ze swoim dzieckiem.
Zanim jednak to zrobisz, zwróć uwagę, by nie wzbudzać w maluchu niepotrzebnego strachu. To bowiem może go zniechęcić do pozostania bez opieki dorosłych. Jego wyobraźnia może zadziałać na niekorzyść i zamiast mu pomóc, jedynie zaszkodzisz i dasz początek obawom, które w innej sytuacji by się nie pojawiły.

Zakaz otwierania drzwi wejściowych (i okien, gdy mieszkasz na parterze)

Przede wszystkim wytłumacz maluchowi, że nie może otwierać drzwi wejściowych nikomu, poza rodzicami i starszym rodzeństwem. Najlepiej, gdyby zarówno dorośli, jak i nastolatkowie mieli własne klucze do mieszkania. Wówczas drzwi mają pozostać zamknięte do czasu powrotu rodziców lub prawnych opiekunów. Jeśli poprosisz zaprzyjaźnionych sąsiadów, by zajrzeli od czasu do czasu i sprawdzili, czy wszystko jest w porządku, im również przekaż zapasowe klucze.

Gotowość na niespodziewane zdarzenia

Przygotuj też dziecko na okoliczność niespodziewanych zdarzeń, w tym burzy, spięcia instalacji elektrycznej czy wycieku gazu, którego zapach może poczuć. Jeśli dziecko nie wie, jak pachnie gaz, w bezpiecznych warunkach, przy otwartych oknach, zrób małą i krótką demonstrację.

Dziecko z telefonem przy uchu

Umiejętność wezwania pomocy

Tym, czego nie może zabraknąć, gdy chodzi o naukę zasad bezpieczeństwa, jest umiejętność korzystania z telefonu w celu wezwania pomocy. Najpierw dziecko powinno zadzwonić do ciebie, a w razie, gdybyś nie odbierał, wybrać numer alarmowy. Wówczas maluch powinien umieć:

  • przedstawić się,
  • podać swój wiek,
  • podać dokładny adres, pod którym przebywa,
  • krótko wyjaśnić, co się stało.

Na koniec, przed wyjściem z domu sprawdź, czy dziecko pamięta o wszystkich nauczonych wcześniej zasadach, których ma przestrzegać, gdy przebywać będzie samo w domu.

Zadbaj o przestrzeń, w której przebywać będzie dziecko pod twoją nieobecność

W domu zwykle znajduje się wiele przedmiotów, środków czystości, urządzeń czy elementów, które mogą się okazać groźne w rękach dziecka. Dlatego, aby dziecko mogło zostać samo w domu, powinieneś zabezpieczyć to wszystko, do czego nie powinno mieć dostępu. Mowa tu o chemii, lekach, ostrych przedmiotach, w tym nożach kuchennych, źródłach ognia, narzędziach, małym AGD itp. Zamknij też wszystkie szafy i półki, w których mogłoby ono znaleźć niebezpieczne dla siebie przedmioty.

Dziecko na podłodze wśród niebezpiecznych przedmiotów. Od kiedy dziecko może zostać samo w domu

Zainstaluj monitoring

Wydatek w postaci małych kamer rozmieszczonych w poszczególnych pomieszczeniach może nie być bardzo mały, ale zważywszy na korzyści, jakie tego typu zabezpieczenie niesie ze sobą, może warto zdecydować się na taką inwestycję. Dzięki temu będziesz mieć na telefonie lub komputerze podgląd tego, co aktualnie dzieje się w twoim domu i tym samym będziesz spokojniejszy o przebywające w nim dziecko.

Zapewnij dziecku super atrakcyjne zajęcie

Dziecko nie powinno się nudzić, gdy samo będzie w domu. Nie tylko czas będzie mu się bardziej dłużył, ale też w takiej sytuacji do głowy mogą mu przyjść pomysły, których lepiej, żeby nie zrealizowało. Porozmawiaj przed wyjściem z domu z dzieckiem, co chciałoby w tym czasie robić i pomóż mu to zrealizować. To może być malowanie lub rysowanie, układanie klocków czy granie na Play Station.

Teraz gdy już wiesz, że dziecko może zostać samo w domu i co zrobić, by było w tym czasie bezpieczne i tak też się czuło, powtórz kilkukrotnie zasady, z którymi je zapoznałeś. Rozmawiaj też o tym, co ty robisz i jak się czujesz, gdy zostajesz sam w domu. To pomoże maluchowi dostrzec dobre strony i poczuć się jeszcze bezpieczniej. Pamiętaj też, by nie kierować się tylko i wyłącznie przepisami prawami przy podejmowaniu decyzji o zostawieniu swojego dziecka samego w domu.

Zapraszamy do Portu Zmiana – centrum wsparcia psychologicznego w samym sercu Warszawy. Wykwalifikowany zespół terapeutów specjalizuje się w terapii poznawczo-behawioralnej, terapii schematu i terapii psychodynamicznej. Proponujemy skuteczne metody pracy nad poprawą zdrowia psychicznego. Niezależnie od tego, czy mierzysz się ze stresem, trudnościami emocjonalnymi czy problemami relacyjnymi, indywidualnie dostosowane podejście pomoże Ci osiągnąć pełnię zdrowia psychicznego. Zarejestruj się już dziś, by rozpocząć swoją drogę do lepszego samopoczucia i zdrowszych relacji. Port Zmiana to miejsce, gdzie zaczniesz nowy rozdział w swoim życiu.

Najpopularniejsze wpisy

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu