Pierwszy samodzielny wyjazd dziecka na kolonię czy obóz to wielkie przeżycie zarówno dla niego, jak i dla rodziców. W końcu pierwszy raz maluch będzie z dala od najbliższych tak długo, w nieznanym miejscu, wśród obcych i nowych osób. Nawet jeśli to trudne dla obu stron, to nie warto rezygnować z tego wyzwania i zrobić wszystko, by przyniosło jak największe korzyści.
Aby tak się stało, należy odpowiednio przygotować dziecko na kolonię, a potem pomóc mu jak najlepiej ten czas przeżyć.
O czym warto pamiętać i czego nie powinno zabraknąć zarówno przed wyjazdem, jak i w trakcie pobytu na kolonii?
Jak przygotować dziecko na kolonię — wskazówki i podpowiedzi
Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne i być dobrym uzupełnieniem informacji, które otrzymasz od organizatorów kolonii, na której przebywać będzie twoja pociecha.
Ustal, czy dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd
Zanim wybierzesz z wielu ofert zorganizowanego wypoczynku dla swojego dziecka, zastanów się, czy jest ono na to gotowe. To nie to samo, co pobyt u dziadków, choćby ten był dłuższy, niż kolonia. To ludzie, których twoje dziecko dobrze zna i wśród których czuje się bezpiecznie. Wstępnie możesz to ocenić po pewnych cechach jego codziennego zachowania i tego, jakie są jego relacje z rówieśnikami.
Jeśli więc twoje dziecko:
- szybko i łatwo nawiązuje kontakty z innymi dziećmi na placu zabaw,
- jest ciekawe świata i nie boi się odkrywania różnych jego miejsc,
- chętnie zgadza się na rodzinne wyjazdy w nowe miejsca,
- ufa dorosłym, których znają jego rodzice,
- jest wystarczająco samodzielne, jak na swój wiek,
wówczas nie powinno mieć problemów z zaadaptowaniem się w nowym warunkach i szybkim wejściem w nowe relacje.
A nawet, gdy okaże się, że rozłąka jest zbyt długa, zawsze możesz skrócić jego pobyt na kolonii do tygodnia, zamiast ten pierwszy raz rozstawać się z nim na dłużej.
Znajdź czas na rozmowę z dzieckiem
Gdy chcesz przygotować dziecko na kolonię, na której będzie pierwszy raz w życiu, rozmawiaj z nim na ten temat przed wyjazdem. Jeśli ty lub twój partner również macie za sobą tego rodzaju doświadczenia z dzieciństwa, podzielcie się tym ze swoim dzieckiem. Obejrzyjcie zdjęcia, jeśli takowe posiadacie, opowiedzcie o swoich obawach i o tym, jak zniknęły, gdy okazało się, że pobyt na kolonii był lepszy, niż się spodziewaliście.
Odpowiadaj szczerze na pytania i rozwiewaj wątpliwości, które ma maluch, a które w jego głowie mogą urastać do rangi ogromnych problemów.
Przećwicz podstawy samodzielności
To, w czym wciąż być może pomagasz swojemu dziecku w domu, będzie ono musiało wykonać na kolonii samodzielnie. Aby nie miało z tym problemów, przećwiczcie to przed wyjazdem. Mowa tu o:
- myci zębów i tym, co składa się na poranną i wieczorną toaletę, w tym braniu prysznicu,
- ubieraniu się,
- składaniu ubrań po całym dniu i oddzielaniu czystych od brudnych,
- ścieleniu łóżka,
- myciu rąk przed jedzeniem,
- korzystaniu z toalety,
- czesaniu (szczególnie ważne w przypadku dziewczynek z długimi włosami).
Wybierz kolonię kierując się zainteresowaniami dziecka
Jeśli chcesz, by twoje dziecko dobrze czuło się na kolonii, wybierz taką, która jest zgodna z jego zainteresowaniami. Dzięki temu spotka ono tam rówieśników, którzy podobnie lubią spędzać czas oraz mają podobny poziom emocji i wrażliwości. To mogą być kolonie artystyczne, przyrodnicze, muzyczne lub sportowe. Ty najlepiej wiesz, co bardzo lubi robić twoje dziecko i przy jakich czynnościach zapomina o całym świecie. Wykorzystaj to przy wyborze rodzaju kolonii.
Kontroluj własne emocje
Gdy posyłasz dziecko na kolonię, na pewno chcesz, by czuło się na niej spokojne i bezpieczne. Zapewne wiesz również, jak bardzo udzielają ci się emocje innych. Nie inaczej jest w przypadku twojego dziecka. Dlatego zrób wszystko, aby twoje emocje były jak najbardziej wspierające zarówno w czasie przygotowań do wyjazdu, jak i wtedy, gdy rozmawiać będziesz z dzieckiem przez telefon.
Sprawdź dokładny rozkład zajęć w ciągu dnia na kolonii
Na folderze lub stronie internetowej wszystko może wyglądać wręcz idealnie, ale jak pokazuje doświadczenie wielu rodziców, nie zawsze tak jest w rzeczywistości. A na pewno nie chcesz, aby twoje dziecko nudziło się na kolonii. Dlatego dowiedz się od organizatorów, jaki jest dokładny plan dnia z uwzględnieniem czasu trwania poszczególnych zajęć i aktywności.
Wspólnie się spakujcie
Pakowanie też może przybrać formę zabawy. Jeśli również pod tym względem chcesz dobrze przygotować dziecko na kolonię, spakujcie się razem. Zróbcie listę rzeczy do zabrania, wybierzcie się na wspólne zakupy i nawet jeśli nie we wszystkim, to pozwól dziecku dokonywać niektórych wyborów. Mogą one dotyczyć ubrań, ulubionych zabawek, czy biwakowych gadżetów. Takie podejście sprawi, że twoja pociecha poczuje się odpowiedzialna za to, co zabiera i co stanie się z tym w czasie kolonii.
Jak wesprzeć dziecko w trakcie pobytu na kolonii?
Aby wszystko, co związane z wyjazdem należało do udanych, powinieneś nie tylko przygotować dziecko na kolonię, ale też zadbać o jak najlepszy jego pobyt w nowym miejscu. Tu również może ci się przydać kilka wskazówek poza tymi, które otrzymasz od organizatorów.
Bądź w kontakcie z organizatorami i opiekunami
Kontakt telefoniczny i mailowy to bardzo ważny element współpracy z organizatorami kolonii. Przydaje się szczególnie w sytuacjach kryzysowych, gdy przychodzi wieczór, który należy do najtrudniejszych dla malucha. Wiele dzieci ma swoje wieczorne rytuały, w których biorą udział rodzice. Warto powiedzieć o nich opiekunowi, by w miarę możliwości tymczasowo zastąpił najbliższych. Czasem w takich sytuacjach wystarczy przeczytanie ulubionej bajki, którą dziecko zabrało ze sobą. Czynność skojarzona z domem z pewnością pomoże odzyskać spokój i zasnąć.
Zrezygnuj z weekendowych odwiedzin
Choć pokusa jest spora, to raczej zrezygnuj z odwiedzin w trakcie trwania turnusu. Może to bowiem skutecznie zepsuć całą pracę, jaką opiekunowie włożyli w aklimatyzację malucha. Gdy zobaczy rodziców, tęsknota za domem przybierze na sile i dziecko będzie znów musiał radzić sobie z emocjami, które towarzyszyły mu po przyjeździe.
Dlatego pozostań przy kontakcie telefonicznym.
Rozmawiaj i wspieraj, gdy dziecko chce wracać
Rozmowa zarówno wtedy, gdy dziecko jest pełne radości, jak i wówczas, gdy ma trudniejszy dzień to coś, czego nie może zabraknąć w czasie pierwszej kolonii (w kolejnych również) twojego dziecka. Słuchaj uważnie, ze zrozumieniem i akceptacją tego, co przeżywa twoja pociecha. Raczej pomagaj znaleźć przyczynę jego chwilowych trudności, zamiast dawać gotowe rady i zapewniać, że wszystko będzie dobrze. To, co dla ciebie jest błahostką, dla malucha może urosnąć do rangi wielkiego problemu, który go przytłacza.
Gdy już wiesz, jak przygotować dziecko na kolonię oraz pomóc mu dobrze się na niej bawić, czas przejść do działania. Pamiętaj, że w razie potrzeby, zawsze możesz poprosić o radę organizatorów, albo skorzystać z doraźnej pomocy psychologicznej.