Czym jest depresja?

Psychoterapia osób dorosłych - Mokotów

Depresja jest najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym na świecie. Według statystyk WHO cierpi na nią nawet 280 milionów ludzi na świecie, ponad 700 tys osób rocznie popełnia samobójstwo z powodu depresji, a aż 75% osób dotkniętych nigdy nie otrzymuje pomocy, mimo istnienia skutecznych metod jej leczenia. Choć statystki są zatrważające, depresja wciąż jest objęta społecznym tabu.

Czym jest depresja?

Każdy z nas w ciągu swojego życia doświadcza okresowego obniżenia nastroju i gorszego samopoczucia w wyniku życiowych trudności takich jak problemy w związku, problemy wychowawcze, kłopoty w pracy czy doświadczenia straty bliskiej osoby. Nie zawsze jednak tego typu życiowe trudności spowodują depresje. Czym więc różni się depresja od chwilowego smutku? Przede wszystkim intensywnością odczuwanych objawów oraz czasem ich trwania. Zwykle radzimy sobie z chwilowo obniżonym nastrojem stosunkowo szybko, a jego odczuwanie nie wpływa na nasze codzienne życie zbyt mocno. 

W depresji jest inaczej. Objawy zwykle narastają długo, pojawiają się często na wiele miesięcy przed tym, kiedy zaczniemy je intensywnie odczuwać. Poza obniżonym nastrojem pacjenci zgłaszają brak odczuwania przyjemności, utratę zainteresowań, spadek energii, osłabienie koncentracji, zaburzenia snu i apetytu, ale także objawy psychosomatyczne takie jak różnego rodzaju bóle, które nie mają podłoża somatycznego, niską samoocenę i wiarę w siebie, poczucie winy oraz myśli samobójcze.

W latach 50 XX wieku amerykański psychiatra Aaron Beck stworzył model poznawczy wyjaśniający sposób powstawania depresji zwany Triadą depresyjną. Model ten zakłada, że osoby chorujące na depresje mają negatywne myśli automatyczne dotyczące 3 obszarów:

  • siebie 
  • świata
  • przyszłości 
Czym jest depresja?

Myśli automatyczne pojawiają się w reakcji na różne sytuacje, które spotykają każdego z nas w codziennym życiu. Mogą one być dobre i wspierające albo negatywne i nieadaptacyjne. Swoje źródło mają w naszej przeszłości, wynikają bowiem z naszych przekonań, które powstały na bazie wczesnych doświadczeń.

Osoby chorujące na depresje nie są jednak końca świadome zniekształconego postrzegania rzeczywistości, żyją tym samym w przekonaniu, że to co myślą o sobie świecie i przyszłości to fakty, a ten schemat myślenia wywołuje objawy. 

Negatywne schematy poznawcze można jednak zmieniać, a więc można również leczyć depresje. Z pomocą terapeuty możemy nauczyć się rozpoznawać własne myśli automatyczne, zniekształcenia poznawcze oraz przekonania oraz ich wpływ na nasze emocje i nauczyć się na nie wpływać tak, aby były bardziej racjonalne i adaptacyjne.

Zapraszamy do Portu Zmiana – centrum wsparcia psychologicznego w samym sercu Warszawy. Wykwalifikowany zespół terapeutów specjalizuje się w terapii poznawczo-behawioralnej, terapii schematu i terapii psychodynamicznej. Proponujemy skuteczne metody pracy nad poprawą zdrowia psychicznego. Niezależnie od tego, czy mierzysz się ze stresem, trudnościami emocjonalnymi czy problemami relacyjnymi, indywidualnie dostosowane podejście pomoże Ci osiągnąć pełnię zdrowia psychicznego. Zarejestruj się już dziś, by rozpocząć swoją drogę do lepszego samopoczucia i zdrowszych relacji. Port Zmiana to miejsce, gdzie zaczniesz nowy rozdział w swoim życiu.

Najpopularniejsze wpisy

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu