Pierwsza wizyta u psychoterapeuty bywa źródłem dużego stresu i wielu obaw u pacjentów. Pamiętaj, że to spotkanie jeszcze do niczego nie zobowiązuje, to konsultacja, która służy określeniu obszarów do pracy, zidentyfikowaniu problemów i trudności. Celem jest przede wszystkim to, aby lepiej się poznać i świadomie podjąć decyzję o podjęciu terapii z konkretnym terapeutą.
Jak się przygotować
Przed pierwszą wizytą warto zastanowić się co tak naprawdę sprawiło, że podjąłeś decyzję o podjęciu tego kroku. Co sprawia Ci trudność, z czym sobie nie radzisz, jakie konkretne objawy, myśli czy zachowania Cię niepokoją oraz jakiej zmiany oczekujesz w wyniku terapii.
Terapeuta może zapytać Cię o Twoją sytuację życiową: czym się zajmujesz, jak wygląda Twoje życie rodzinne, czas wolny oraz relacje z osobami z Twojego otoczenia. Może również pytać o Twoją przeszłość: rodziców, rodzeństwo oraz relacje między wami. Jeśli jakiś temat będzie Ci sprawiał trudności lub nie będziesz gotowy, aby o tym mówić na tym etapie, poinformuj o tym terapeutę. To Ty decydujesz o czym chcesz i możesz rozmawiać, nikt nie będzie cię do niczego zmuszał. Pamiętaj, że zadaniem terapeuty jest pomoc a nie ocena.
Zadawaj pytania!
Pierwsza konsultacja to świetna okazja do uzyskania wszelkich informacji dotyczących samej terapii, terapeuty oraz rozwiania wątpliwości co do tego jak wygląda sam proces. Możesz zapytać terapeutę o jego wykształcenie i kwalifikacje, w jakim podejściu pracuje (więcej tutaj) – link, jakie zasady obowiązują na terapii oraz podzielić się swoim niepokojem dotyczącym samego spotkania. Nie obawiaj się pytać o wszystko co przychodzi Ci do głowy, to spotkanie jest przede wszystkim dla Ciebie.
Zaufaj swoim odczuciom
Po pierwszej konsultacji zastanów się jak się czułeś w kontakcie z terapeutą. Czy czułeś się wysłuchany i zrozumiany? Czy terapeuta odpowiedział na wszystkie nurtujące Cię pytania? Czy czujesz, że to właściwa osoba do towarzyszenia Ci w procesie terapii i chcesz mu zaufać? Relacja terapeutyczna to przede wszystkim relacja z drugim człowiekiem, im lepsza ona będzie, tym skuteczniejsza będzie terapia.