Pierwsza wizyta u psychoterapeuty

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty bywa źródłem dużego stresu i wielu obaw u pacjentów. Pamiętaj, że to spotkanie jeszcze do niczego nie zobowiązuje, to konsultacja, która służy określeniu obszarów do pracy, zidentyfikowaniu problemów i trudności. Celem jest przede wszystkim to, aby lepiej się poznać i świadomie podjąć decyzję o podjęciu terapii z konkretnym terapeutą.

Jak się przygotować

Przed pierwszą wizytą warto zastanowić się co tak naprawdę sprawiło, że podjąłeś decyzję o podjęciu tego kroku. Co sprawia Ci trudność, z czym sobie nie radzisz, jakie konkretne objawy, myśli czy zachowania Cię niepokoją oraz jakiej zmiany oczekujesz w wyniku terapii. 

Terapeuta może zapytać Cię o Twoją sytuację życiową: czym się zajmujesz, jak wygląda Twoje życie rodzinne, czas wolny oraz relacje z osobami z Twojego otoczenia. Może również pytać o Twoją przeszłość: rodziców, rodzeństwo oraz relacje między wami. Jeśli jakiś temat będzie Ci sprawiał trudności lub nie będziesz gotowy, aby o tym mówić na tym etapie, poinformuj o tym terapeutę. To Ty decydujesz o czym chcesz i możesz rozmawiać, nikt nie będzie cię do niczego zmuszał. Pamiętaj, że zadaniem terapeuty jest pomoc a nie ocena.

Zadawaj pytania!

Pierwsza konsultacja to świetna okazja do uzyskania wszelkich informacji dotyczących samej terapii, terapeuty oraz rozwiania wątpliwości co do tego jak wygląda sam proces. Możesz zapytać terapeutę o jego wykształcenie i kwalifikacje, w jakim podejściu pracuje (więcej tutaj) – link, jakie zasady obowiązują na terapii oraz podzielić się swoim niepokojem dotyczącym samego spotkania. Nie obawiaj się pytać o wszystko co przychodzi Ci do głowy, to spotkanie jest przede wszystkim dla Ciebie.

Zaufaj swoim odczuciom

Po pierwszej konsultacji zastanów się jak się czułeś w kontakcie z terapeutą. Czy czułeś się wysłuchany i zrozumiany? Czy terapeuta odpowiedział na wszystkie nurtujące Cię pytania? Czy czujesz, że to właściwa osoba do towarzyszenia Ci w procesie terapii i chcesz mu zaufać? Relacja terapeutyczna to przede wszystkim relacja z drugim człowiekiem, im lepsza ona będzie, tym skuteczniejsza będzie terapia.

Zapraszamy do Portu Zmiana – centrum wsparcia psychologicznego w samym sercu Warszawy. Wykwalifikowany zespół terapeutów specjalizuje się w terapii poznawczo-behawioralnej, terapii schematu i terapii psychodynamicznej. Proponujemy skuteczne metody pracy nad poprawą zdrowia psychicznego. Niezależnie od tego, czy mierzysz się ze stresem, trudnościami emocjonalnymi czy problemami relacyjnymi, indywidualnie dostosowane podejście pomoże Ci osiągnąć pełnię zdrowia psychicznego. Zarejestruj się już dziś, by rozpocząć swoją drogę do lepszego samopoczucia i zdrowszych relacji. Port Zmiana to miejsce, gdzie zaczniesz nowy rozdział w swoim życiu.

Najpopularniejsze wpisy

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu