Jak efektywnie odpoczywać — nie tylko w święta i dni wolne od pracy

Uśmiechnięta kobieta na kanapie. Jak efektywnie odpoczywać — nie tylko w święta

Jak być może już niejeden raz się przekonałeś, sam brak pracy i innych obowiązkowych zadań nie wystarczy, by się zregenerować i regularnie efektywnie odpoczywać. A to dlatego, że pomimo wolnego czasu, twoją głowę wciąż zaprzątają sprawy związane z pracą i tym, co jeszcze masz do zrobienia. Tak jest zarówno w trakcie corocznego urlopu, jak i świątecznej przerwy.
Prawda jest taka, że odpoczynek to coś, czego twoje ciało i umysł potrzebuje nie tylko kilka razy w roku, ale każdego dnia.

Oto kilka wskazówek, które pomogą ci zadbać o siebie i znaleźć czas na regenerujący odpoczynek.

Dlaczego nie odpoczywamy?

Jeśli masz problem ze znalezieniem czasu, by efektywnie odpoczywać w ciągu dnia, bardzo możliwe, że stoi za tym błędne przekonanie, że w życiu najważniejsze jest działanie. Zgodnie z tym, jego brak to strata czasu i mniejsze szanse na zdobycie pieniędzy, uznania, stanowiska czy czegokolwiek, co uznajesz za ważne. Dlatego nie tylko jesteś na pełnych obrotach w ciągu dnia, ale też zarywasz noce i coraz częściej okradasz się ze snu.
Podtrzymywaniu takiego myślenia sprzyja inny niż kiedyś styl i rodzaj pracy. Wielość zadań, która czeka cię każdego dnia, wydaje się nie mieć końca. Gdy myślisz, że wreszcie jesteś na bieżąco, twoja skrzynka mailowa znów woła o uwagę. I nawet gdy wychodzisz z biura, w głowie wciąż masz niedokończone projekty, terminy na wczoraj i świadomość, że to się nigdy nie skończy.

Kobieta na hamaku w słoneczny dzień

Na efektywny odpoczynek trudno tak naprawdę liczyć również wtedy, gdy raz w roku wyjeżdżasz na długo wyczekiwany urlop. Wtedy też nie jesteś w stanie w krótkim czasie oczyścić swój umysł z gonitwy myśli. Tym bardziej że większość z nich dotyczy pracy i tego, czym będziesz musiał się zająć po powrocie.


Przeczytaj także: Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?


Tak naprawdę ciągle jest coś do zrobienia, czy to w pracy, czy w domu. Każdy woła o twoją uwagę i czas tak głośno, że już tym jesteś zmęczony. Zgadzasz się więc dla świętego spokoju i kolejny dzień zapominasz o najważniejszej osobie w twoim życiu — o sobie.

Jak efektywnie odpoczywać i uczynić z tego nawyk?

Aby uczynić z odpoczywania nawyk, ten czas regeneracji musi stać się dla ciebie czymś ważnym. Tak ważnym, że zarezerwujesz na niego specjalny czas w ciągu dnia. Tak, jak planujesz coroczny urlop, tak też w twoim grafiku powinno się znaleźć okienko czasowe, które wykorzystasz w swój ulubiony sposób. Jeśli chcesz efektywnie odpoczywać, niezbędny jest element przyjemności i zadowolenia z tego, co robisz w wolnym czasie. Coś, o czym od początku dnia będziesz myśleć i co wprawiać cię będzie w dobry nastrój.

Czym powinien się charakteryzować efektywny odpoczynek?

Znajdź coś, co TOBIE pomaga odpocząć

Pomysłów na odpoczynek jest mnóstwo i każdy może ci radzić coś innego, również my. Najważniejsze jednak, byś dał swojemu ciału i umysłowi to, co tobie pomaga się zrelaksować i zresetować po dużym wysiłku. Zwłaszcza tym umysłowym, ale nie tylko. Dopasuj formę relaksu do potrzeb i rodzaju zmęczenia, które jest twoim udziałem każdego dnia. Wsłuchaj się też w swoje ciało i jego potrzeby.

Zadbaj o przestrzeń do odpoczynku

Zarówno w pracy, jak i w domu w każdej chwili ktoś może coś od ciebie chcieć. Zwykle są to rzeczy, które nie mogą poczekać, przynajmniej w odczuciu tych, którzy przychodzą z nimi do ciebie. Dlatego powinieneś znaleźć sposób na wyznaczenie granic i stworzenie przestrzeni, która przez kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt minut będzie tylko dla ciebie. Nie jest to łatwe, ale zaczynając od krótkich odcinków czasowych, powinno ci się to udać. A przynajmniej warto spróbować.

Przerwa na odpoczynek w pracy

Odpoczywaj codziennie

Nie odkładaj odpoczynku na czas, aż… skończysz projekt, posprzątasz dom, odpowiesz na wszystkie maile, nadrobisz zaległości w… itp. Takie myślenie już na starcie skazane jest na porażkę. Dlatego planując kolejny dzień, zapisz godzinę, o której przerywać to, co robisz i… odpoczywasz, czyli zajmujesz się tym, co sprawia ci przyjemność i pomaga się zrelaksować. Z czasem przekonasz się, że paradoksalnie więcej udaje ci się zrobić, gdy miedzy czasie odpoczniesz, niż gdy bez przerwy pracujesz. Wypróbuj to jeszcze dziś. I powtórz jutro 😉

Dbaj o relaks na koniec dnia

Znajdź proste techniki relaksacyjne, z których możesz skorzystać pod koniec dnia. To może być czas tuż przed zaśnięciem lub podczas wieczornego spaceru z psem. Wypróbuj też wybrane techniki oddechowe, wizualizacje, trening autogenny Schultza, czy trening Jacobsona. Następnie wybierz te, które przyniosą ci największe korzyści.

Gdy nie wiesz jak efektywnie odpoczywać — skorzystaj z pomocy

Gdy codziennie żyjesz w dużym stresie i z różnych powodów nie jesteś w stanie samodzielnie znaleźć czasu na efektywny odpoczynek, rozważ skorzystanie z pomocy. Dzięki psychologicznej wiedzy i doświadczeniu specjalista pomoże ci złapać dystans do tego, czym na co dzień żyjesz.
Z jego pomocą dotrzesz do prawdziwego źródła swoich problemów z odpoczywaniem. A to ważny pierwszy krok do zadbania o swoje ciało i umysł. Już sama zmiana priorytetów i przesunięcie swoich potrzeb na nieco wyższy poziom, może okazać się bardzo skuteczna. Jeśli uznasz to za pomocne, możesz kontynuować wybraną formę terapii i stopniowo odzyskiwać kontrolę nie tylko nad swoim życiem zawodowym, ale też osobistym.

Zapraszamy do Portu Zmiana – centrum wsparcia psychologicznego w samym sercu Warszawy. Wykwalifikowany zespół terapeutów specjalizuje się w terapii poznawczo-behawioralnej, terapii schematu i terapii psychodynamicznej. Proponujemy skuteczne metody pracy nad poprawą zdrowia psychicznego. Niezależnie od tego, czy mierzysz się ze stresem, trudnościami emocjonalnymi czy problemami relacyjnymi, indywidualnie dostosowane podejście pomoże Ci osiągnąć pełnię zdrowia psychicznego. Zarejestruj się już dziś, by rozpocząć swoją drogę do lepszego samopoczucia i zdrowszych relacji. Port Zmiana to miejsce, gdzie zaczniesz nowy rozdział w swoim życiu.

Najpopularniejsze wpisy

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu