Praca zajmuje bardzo istotne miejsce w życiu człowieka. Spędzamy w niej wiele godzin każdego dnia i to nierzadko przez kilkadziesiąt lat. Dlatego tak ważne jest, by była ona jak najlepiej dopasowana do naszych preferencji, zainteresowań i postrzegana przez nas jako wartościowa.
Gdy tak nie jest, z czasem może pojawić się psychiczne i fizyczne wyczerpanie oraz negatywny stosunek do wykonywanych obowiązków zawodowych. To wypalenie zawodowe, z którym zmaga się wiele osób na różnych stanowiskach.
Jak możesz sobie z tym poradzić i co zrobić, by przywrócić stan równowagi w życiu zawodowym?
Jak rozpoznać wypalenie zawodowe?
Stan wypalenia zawodowego nie pojawia się z dnia na dzień i być może dlatego tak wiele osób lekceważy jego pierwsze objawy. Jeśli chcesz tego uniknąć, oto sygnały, które powinny wzbudzić twoje zainteresowanie i skłonić do podjęcia działań, które uchronią cię przez fizycznym i psychicznym wyczerpaniem. O początkach wypalenia zawodowego można mówić, gdy:
- czujesz coraz większą niechęć do wykonywania zleconych ci zadań,
- coraz mniej zależy ci na osiąganych efektach,
- tracisz poczucie sensu tego, co każdego dnia robisz w pracy,
- nie możesz się skupić na wykonywanych obowiązkach,
- wykonanie prostych zadań zajmuje ci coraz więcej czasu,
- irytacja, zmiany nastroju, reakcje emocjonalne nieadekwatne do przyczyny coraz częściej stają się twoim udziałem,
- nie masz ochoty rano wstać na samą myśl o pracy,
- nawet najdłuższy odpoczynek i urlop nie przynosi spodziewanego odpoczynku ani większej motywacji do pracy.
Wypalenie zawodowe — jak sobie z nim radzić
Niezależnie, czy zauważyłeś u siebie początki wypalenia zawodowego, czy też przeżywasz jego zaawansowane stadium, warto podjąć konkretne działania, które pomogą ci w uwolnieniu się od tego stanu. Przydadzą ci się między innymi:
sposoby radzenia sobie ze stresem
Techniki radzenia sobie ze stresem to skuteczny sposób, by zmniejszyć jego poziom w twoim życiu zawodowym i osobistym. Praca bez żadnej przerwy nie tylko zmniejsza twoją wydajność, ale też pogłębia wypalenie zawodowe.
Przeczytaj także: Jak radzić sobie ze stresem w codziennym życiu?
W zmniejszeniu poziomu stresu pomaga między innymi:
- odpowiednia ilość snu zgodna z twoim rytmem dobowym,
- regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza ta, która prowadzi do wyciszenia i relaksu ciała,
- odpoczynek — krótkie momenty w trakcie pracy i dłuższe po jej zakończeniu,
- czas dla siebie wypełniony ulubionym zajęciem,
- korzystanie z pomocy psychologa.
zarządzanie czasem
A dokładnie zarządzanie sobą w czasie, co nie jest łatwe, ale przy odrobinie wysiłku, daje dobre efekty. Jedną z korzyści jest równowaga między życiem zawodowym a prywatnym. Przy planowaniu dnia pamiętaj, by twoja lista zadań do wykonania nie była zbyt długa. Skup się na kilku kluczowych zadaniach, a pozostałym ustal niższe priorytety. Nie powinno w niej zabraknąć czasu na odpoczynek — w tym czasu dla siebie i dla bliskich.
techniki relaksacyjne
Wybrane techniki relaksacyjne nie tylko pomagają obniżyć poziom stresu, ale też zmienić nastawienie do wykonywanej pracy. Wypoczęty umysł to również wsparcie przy podejmowaniu trafniejszych decyzji, w tym tych związanych z pracą — kontynuacja lub jej zmianą na inną.
Wybierz te metody, które najbardziej ci odpowiadają i przynoszą największe korzyści. To mogą być:
- medytacja,
- ćwiczenia oddechowe,
- wizualizacje,
- joga,
- muzykoterapia,
- mindfulness,
- trening progresywny Jacobsona,
- aromaterapia.
Co jeszcze możesz zrobić, by poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?
Co jeszcze możesz zrobić, by poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?
- badaj nowe ścieżki rozwoju — to mogą być nowe możliwości w ramach obecnej pracy lub coś, co lubisz robić, a z czego możesz uczynić dochodowy biznes,
- przemyśl możliwości przebranżowienia się — wbrew pozorom nigdy nie jest na to za późno, a robienie tego, w czym się spełniasz, warte jest inwestycji czasu i środków finansowych,
- stawiaj i komunikuj granice sobie i innym — to sposób na kontrolowanie perfekcjonizmu i ochrona przed zbytnim przeciążeniem obowiązkami, które powinni wykonać inni,
- odkrywaj na nowo swoje mocne strony i doceniaj to, co udaje ci się zrobić każdego dnia, również drobne i na pozór mało znaczące sukcesy,
- skorzystaj z pomocy psychologicznej — rozmowa z kimś, kto wie, jak sobie radzić w takich sytuacjach, nie tylko może skrócić proces przywracania równowagi psychicznej i fizycznej. Informacje i poznane techniki pomogą ci uchronić się przed postępowaniem, które mogłoby ponownie doprowadzić do wypalenia zawodowego.