Spędzasz dużo czasu na przeglądaniu Instagrama, Facebooka, X lub TikToka? Sprawdź, czy możesz przeżyć pół dnia bez sprawdzania nowych wiadomości na tych portalach. Uzależnienie od socjal mediów to problem, który dotyka nie tylko młodych, ale też starszych użytkowników Internetu.
Dlatego warto być czujnym zarówno, gdy chodzi o siebie, jak i najmłodszych członków rodziny.
Jakie objawy mogą wskazywać na uzależnienie od socjal mediów i co możesz zrobić, zacząć korzystać z nich bardziej świadomie?
Co może wskazywać na uzależnienie od socjal mediów?
Choć samo w sobie wydaje się niegroźne, to w rzeczywistości może mocno wpłynąć na codzienne funkcjonowanie, relacje z innymi i sferę emocjonalną. Portale społecznościowe to dla wielu osób miejsce ucieczki o życia w realu. Tego, w którym spotykają się z brakiem akceptacji, niezrozumieniem, czy odrzuceniem. To również sposób na poprawę samopoczucia, samooceny i bycie tym fajnym, którego ktoś w końcu zauważa, a nawet docenia.
Niestety, cena za tego typu korzyści może okazać się wysoka, bez gwarancji adekwatnych do niej korzyści.
Przeczytaj także: Nastolatki i lęki — jak psychoterapia może pomóc młodzieży?
Socjal media dla wielu osób są jak narkotyk. Podobnie też jak w przypadku każdej substancji uzależniającej, tak też tu z czasem coraz mniej jest przyjemnych odczuć. Częściej za to pojawia się frustracja, że obserwujących i polubień wcale nie przybywa, a komentarze nie są już takie miłe, jak na początku.
Najczęstsze objawy uzależnienia od socjal mediów
O uzależnieniu od socjal mediów można mówić w sytuacji, gdy:
- pierwszym działaniem po przebudzeniu i ostatnim przed zaśnięciem, jest przeglądanie mediów społecznościowych, z których korzystasz,
- na dalszy plan odeszły inne zajęcia, które do tej pory sprawiały ci przyjemność,
- ograniczyłeś do minimum bezpośrednie kontakty z innymi poza Siecią,
- nie kontrolujesz już czasu, jaki spędzasz z komórką w dłoni lub śledząc nowe wiadomości na monitorze komputera,
- nie masz czasu na dotychczasowe obowiązki związane z pracą, nauką lub domem,
- czujesz się nieswojo i jesteś dziwnie rozdrażniony oraz zaniepokojony, gdy przez pewien czas nie możesz zajrzeć na portale społecznościowe,
- gorzej sypiasz,
- jesteś przeczulony na punkcie reakcji związanych z publikowanymi przez ciebie wiadomościami, zdjęciami, czy rolkami, a ich niedocenianie wywołuje u ciebie złość i frustrację,
- wściekasz się, gdy pojawią się krytyczne komentarze pod publikowanymi przez ciebie postami.
Już samo uświadomienie sobie wybranych objawów może być początkiem pracy nad odzyskaniem wolności.
Uzależnienie od socjal mediów — na czym polega terapia
Jak przekonało się wiele osób uzależnionych od socjal mediów, samo ograniczanie czasu spędzanego na przeglądaniu tych platform, może okazać się niewystarczające. Zwłaszcza gdy doświadczasz już FOMO, czyli lęku przed tym, że coś cię ominie. Związana z tym presja, by być na bieżąco z tym, co dzieje się w życiu twoich znajomych może być tak duża, że nie będziesz w stanie wytrwać w niewiedzy przez dłuższą chwilę.
Dlatego warto skorzystać z pomocy psychologicznej i konkretnego wsparcia osób, które mają wiedzę oraz doświadczenie w pomaganiu osobom uzależnionym. Zwłaszcza że samo uzależnienie może być tylko objawem głębszych problemów, w których odkryciu może ci pomóc terapeuta.
Pomoże ci zidentyfikować wzory zachowań, sposoby myślenia oraz niekorzystne przekonania i na ich miejsce wprowadzić nowe. Tego rodzaju działania terapeutyczne połączone stopniowym ograniczaniem czasu spędzanego na przeglądaniu socjal mediów, może przynieść spodziewane efekty i przywrócić w twoim życiu stan równowagi.
Jak uniknąć uzależnienia od socjal mediów?
Teraz gdy już wiesz, jak objawia się uzależnienie od socjal mediów, może przyjrzeć się swojej aktywności związanej z ich przeglądaniem. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się FOMO i innych niepokojących zachowań:
- ogranicz czas ich przeglądania do 2-3 godzin dziennie i co tydzień zmniejszaj go o 15 minut,
- wyłączaj powiadomienia o nowych wiadomościach, gdy chcesz się skupić na wykonywanych czynnościach domowych lub zawodowych,
- świadomie kontroluj odruchowe sięganie po telefon na spacerze, podczas spożywania posiłków, rozmów z bliskimi czy oglądania telewizji,
- częściej umawiaj się na spotkania ze znajomymi w realnej rzeczywistości.
Jeśli jednak zauważyłeś już u siebie początki uzależnienia, pomyśl o skorzystaniu z pomocy. Im wcześniej to zrobisz, by szybciej uwolnisz się od ograniczających cię zachowań. Unikniesz też pogłębienia problemu, którym negatywnie wpłynąłby na różne obszary twojego życia.
Źródło: