Badania nad skutecznością terapii pokazują, że największy wpływ na efektywność terapii ma relacja terapeutyczna. Pacjenci, którzy czuli się wspierani i rozumiani oraz mieli ustalone w porozumieniu z terapeutą cele, osiągają lepsze efekty terapii. Dlatego wybór właściwego terapeuty jest kluczowy dla jej powodzenia. Jak zatem wybrać terapeutę?
Metody pracy
Istnieje wiele podejść terapeutycznych, a każde z nich ma swoje specyficzne cechy. Metody pracy powinny być dopasowane nie tylko do problemów z którymi się mierzysz, ale także do Twoich indywidulanych preferencji. Warto sprawdzić w jakim nurcie terapeutycznym pracuje terapeuta, do którego udajesz się na konsultację a także poprosić o wyjaśnienie co to właściwie oznacza. Warto również poczytać o różnych formach pracy terapeutycznej jakie są dostępne już przed wizytą.
Zapytaj o kwalifikacje i doświadczenie
Niestety, w Polsce terapeutą może się nazywać każdy, bez jakichkolwiek kwalifikacji zawodowych. Wynika to przede wszystkim z braku ustawy o zawodzie psychologa oraz braku organów nadzorujących prace tej grupy zawodowej. Dlatego warto sprawdzić do kogo się udajemy i jakie kwalifikacje ta osoba posiada.
Dobry terapeuta powinien mieć dyplom studiów wyższych, najczęściej z Psychologii, ale nie tylko, terapeutami zostają również absolwenci innych kierunków humanistycznych. Kluczowe jest podyplomowe szkolenie psychoterapeutyczne, trwające zazwyczaj 4 lata, obejmujące wiele godzin wykładów, warsztatów i ćwiczeń, a także pracy własnej oraz superwizji. Takie szkolenie kończy się egzaminami, pracami pisemnymi oraz nadaniem certyfikatu terapeuty w określonym nurcie terapeutycznym i powinno być akredytowane przez jedno z towarzystw psychoterapeutycznych.
Każdy terapeuta certyfikowany lub w trakcie certyfikacji należy do odpowiedniego towarzystwa terapeutycznego np. Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Przynależność do takiej organizacji narzuca na terapeutę pewne obowiązki takie jak obowiązek superwizji czy ciągłego doszkalania.
Superwizja ma na celu wsparcie i kontrolę nad pracą terapeuty przez innego, bardziej doświadczonego, terapeutę. Te spotkania służą wzbogacaniu umiejętności oraz doświadczenia a także maksymalizowaniu zysków z terapii dla pacjenta i minimalizowaniu błędów, które zdarzają się przecież każdemu z nas, niezależnie od wykonywanego zawodu.
Warto dopytać także terapeutę o jego doświadczenie, staż czy prace z konkretnymi problemami.
Zaufaj sobie
Terapeuta, tak jak każdy inny człowiek, ma swoją indywidualną osobowość i temperament. Z jednymi ludźmi łatwiej nam się dogadać i szybko nawiązujemy nić porozumienia, z innymi trudniej lub jest to w ogóle niemożliwe. Dlatego warto zastanowić się czy poza kwalifikacjami, podejściem do pracy i doświadczeniem, terapeuta odpowiada nam jako osoba. Czy czujemy, że mówimy wspólnym językiem, umiemy się porozumieć a komunikacja jest łatwa i zrozumiała? Na terapii powinniśmy czuć się swobodnie, komfortowo i bezpiecznie. To bardzo ważne, ponieważ na sesji niejednokrotnie będziemy mówili o rzeczach dla nas trudnych i tylko szczerość, otwartość i zaufanie daje możliwość skutecznej pomocy.