Jak wspierać dziecko z trudnościami w nauce?

Chłopiec przy tablicy w szkole - Trudności w nauce

Dziecko może na różne sposoby wysyłać sygnały do rodziców, że ma trudności w nauce i potrzebuje pomocy. Dlatego warto być uważnym, by ich nie przeoczyć i odpowiednio wcześnie zareagować.
Jakie wsparcie dla dzieci z trudnościami w nauce warto rozważyć i kiedy niezbędna może się okazać pomoc psychologiczna?

Trudności w nauce – jak je rozpoznać u swojego dziecka

Aby możliwe było wsparcie dzieci, które mają trudności w nauce, wpierw trzeba tego rodzaju problemy dostrzec. I nie jest takie oczywiste, gdy uświadomimy sobie, jak zajęci, zapracowani i zabiegani są współcześni rodzice. Tym samym łatwo mogą przeoczyć fakt, że dziecko nie radzi sobie z programem nauczania, a o ocenach zwykle dowiadują się dopiero na wywiadówce. Zdarza się, że dopiero spotkanie z wychowawcą otwiera oczy i staje się punktem zwrotnym oraz początkiem działań, których celem jest wsparcie dziecka w przeżywanych przez niego trudnościach z przyswajaniem nowej wiedzy i umiejętności.

Jako rodzic powinieneś interesować się nie tylko wynikami osiąganymi w szkole, ale też zachowaniem w domu. Tu również pewne sytuacje wymagają zapamiętywania, skupienia, przypominania i wykonania według określonego schematu. Jeśli twoje dziecko nie radzi sobie z zapamiętaniem, co powinno po kolei robić rano po wstaniu przed pójściem do szkoły, czy ma problemy z prostymi działaniami matematycznymi lub zapamiętaniem, co ma kupić w sklepie, warto z nim o tym porozmawiać.

Na czym polega wsparcie dzieci, które mają trudności w nauce

Jako rodzic możesz wspierać dziecko z trudnościami w nauce na co najmniej trzy sposoby, w ramach których możesz podejmować różne działania.

Mama pomaga synowi w lekcjach - trudności w nauce

1. Podejście do dziecka z trudnościami w nauce

To bardzo ważny element wsparcia, bez którego trudno będzie ci osiągnąć konkretne efekty, a może się też zdarzyć, że bardziej dziecku zaszkodzisz, niż pomożesz. Pomaganie dziecku, które ma trudności w nauce, wymaga sporej cierpliwości i zrozumienia. Musisz pamiętać, że to, co dla ciebie jest proste i oczywiste, dla twojej pociechy może być wielką niewiadomą. Przygotuj się bardziej na spacer niż na wyścig najzdolniejszych w klasie.

Życzliwość połączona ze stanowczością i konsekwencją to inwestycja ze zwrotem długoterminowym. Ważne, byś nie zniechęcił dziecka do nauki, tylko rozbudził w nim ciekawość. Ta bowiem może mu pomóc pokonać wewnętrzne bariery, które do tej pory utrudniały mu zapamiętywanie nowych informacji i przypominanie tych, które pojawiły się jakiś czas temu.
Twoje pozytywne podejście w połączeniu z odpowiednimi metodami może przynieść naprawdę dobre efekty.

2. Metody oraz techniki wspierające pamięć i zdolność do koncentracji na nauce

Wsparcie dla dzieci, które mają trudności w nauce powinno zawierać odpowiednie metody i techniki wspomagające proces zdobywania wiedzy oraz umiejętności. Jest ich na tyle dużo, że z pewnością wybierzesz coś, co sprawdzi się w przypadku twojego dziecka.

Możesz więc:

  • biorąc pod uwagę wizualny, słuchowy lub kinestetyczny styl uczenia, dostosować techniki nauczania,
  • postawić na zrozumienie, zamiast zwykłego zapamiętywania,
  • łączyć wiedzę z codziennym życiem i sytuacjami, w których może się ona okazać przydatna,
  • uczynić naukę bardziej interaktywną dzięki grom edukacyjnym i aplikacjom,
  • używać technik na poprawę pamięci, w czym pomocne okazują się mnemotechniki oraz gry i łamigłówki pamięciowe,
  • dzielić naukę na bardzo małe fragmenty i ustalać do nich krótkoterminowe cele, które zwiększać będzie w dziecku poczucie pewności co do swoich umiejętności,
  • robić częstsze przerwy zwracając uwagę na czas, w którym dziecko jest maksymalnie skupione na nauce.
Chłopiec u psychologa

3. Pomoc psychologiczna

Trudności z nauką nie zawsze wynikają z mniejszych zdolności do zapamiętywania, czy rozumienia nowego materiału. Zdarza się, że stoją za nimi przyczyny zupełnie niezwiązane z wiedzą. Mowa o sytuacji, gdy dziecko nie może się skupić na nauce, bo:

  • rozwodzą się jego rodzice,
  • straciło kogoś bliskiego,
  • jest nowe w szkole po przeprowadzce z innego miasta,
  • jedno lub oboje rodzice mają problem alkoholowy,
  • jest nękane przez rówieśników,
  • cierpi na zaburzenia emocjonalne lub psychiczne.

Dlatego w takiej sytuacji przydatna może się okazać specjalistyczna pomoc. Jeśli więc chcesz spierać dziecko, które ma trudności w nauce, rozważ konsultację psychologiczną. Specjalista posiada nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale też odpowiednie narzędzia, które pomogą dotrzeć do sedna problemu. A gdy ten będzie już znany, łatwiej będzie wybrać odpowiednią metodę dalszej pracy i w ten sposób pozytywnie wpłynąć na postępy w nauce. Może się też okazać, że problem wymaga bardziej złożonej formy wsparcia, dlatego możesz zostać skierowany do psychoterapeuty na terapię rodzinną.

Zapraszamy do Portu Zmiana – centrum wsparcia psychologicznego w samym sercu Warszawy. Wykwalifikowany zespół terapeutów specjalizuje się w terapii poznawczo-behawioralnej, terapii schematu i terapii psychodynamicznej. Proponujemy skuteczne metody pracy nad poprawą zdrowia psychicznego. Niezależnie od tego, czy mierzysz się ze stresem, trudnościami emocjonalnymi czy problemami relacyjnymi, indywidualnie dostosowane podejście pomoże Ci osiągnąć pełnię zdrowia psychicznego. Zarejestruj się już dziś, by rozpocząć swoją drogę do lepszego samopoczucia i zdrowszych relacji. Port Zmiana to miejsce, gdzie zaczniesz nowy rozdział w swoim życiu.

Najpopularniejsze wpisy

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu