Dziecko może na różne sposoby wysyłać sygnały do rodziców, że ma trudności w nauce i potrzebuje pomocy. Dlatego warto być uważnym, by ich nie przeoczyć i odpowiednio wcześnie zareagować.
Jakie wsparcie dla dzieci z trudnościami w nauce warto rozważyć i kiedy niezbędna może się okazać pomoc psychologiczna?
Trudności w nauce – jak je rozpoznać u swojego dziecka
Aby możliwe było wsparcie dzieci, które mają trudności w nauce, wpierw trzeba tego rodzaju problemy dostrzec. I nie jest takie oczywiste, gdy uświadomimy sobie, jak zajęci, zapracowani i zabiegani są współcześni rodzice. Tym samym łatwo mogą przeoczyć fakt, że dziecko nie radzi sobie z programem nauczania, a o ocenach zwykle dowiadują się dopiero na wywiadówce. Zdarza się, że dopiero spotkanie z wychowawcą otwiera oczy i staje się punktem zwrotnym oraz początkiem działań, których celem jest wsparcie dziecka w przeżywanych przez niego trudnościach z przyswajaniem nowej wiedzy i umiejętności.
Jako rodzic powinieneś interesować się nie tylko wynikami osiąganymi w szkole, ale też zachowaniem w domu. Tu również pewne sytuacje wymagają zapamiętywania, skupienia, przypominania i wykonania według określonego schematu. Jeśli twoje dziecko nie radzi sobie z zapamiętaniem, co powinno po kolei robić rano po wstaniu przed pójściem do szkoły, czy ma problemy z prostymi działaniami matematycznymi lub zapamiętaniem, co ma kupić w sklepie, warto z nim o tym porozmawiać.
Na czym polega wsparcie dzieci, które mają trudności w nauce
Jako rodzic możesz wspierać dziecko z trudnościami w nauce na co najmniej trzy sposoby, w ramach których możesz podejmować różne działania.
1. Podejście do dziecka z trudnościami w nauce
To bardzo ważny element wsparcia, bez którego trudno będzie ci osiągnąć konkretne efekty, a może się też zdarzyć, że bardziej dziecku zaszkodzisz, niż pomożesz. Pomaganie dziecku, które ma trudności w nauce, wymaga sporej cierpliwości i zrozumienia. Musisz pamiętać, że to, co dla ciebie jest proste i oczywiste, dla twojej pociechy może być wielką niewiadomą. Przygotuj się bardziej na spacer niż na wyścig najzdolniejszych w klasie.
Życzliwość połączona ze stanowczością i konsekwencją to inwestycja ze zwrotem długoterminowym. Ważne, byś nie zniechęcił dziecka do nauki, tylko rozbudził w nim ciekawość. Ta bowiem może mu pomóc pokonać wewnętrzne bariery, które do tej pory utrudniały mu zapamiętywanie nowych informacji i przypominanie tych, które pojawiły się jakiś czas temu.
Twoje pozytywne podejście w połączeniu z odpowiednimi metodami może przynieść naprawdę dobre efekty.
2. Metody oraz techniki wspierające pamięć i zdolność do koncentracji na nauce
Wsparcie dla dzieci, które mają trudności w nauce powinno zawierać odpowiednie metody i techniki wspomagające proces zdobywania wiedzy oraz umiejętności. Jest ich na tyle dużo, że z pewnością wybierzesz coś, co sprawdzi się w przypadku twojego dziecka.
Możesz więc:
- biorąc pod uwagę wizualny, słuchowy lub kinestetyczny styl uczenia, dostosować techniki nauczania,
- postawić na zrozumienie, zamiast zwykłego zapamiętywania,
- łączyć wiedzę z codziennym życiem i sytuacjami, w których może się ona okazać przydatna,
- uczynić naukę bardziej interaktywną dzięki grom edukacyjnym i aplikacjom,
- używać technik na poprawę pamięci, w czym pomocne okazują się mnemotechniki oraz gry i łamigłówki pamięciowe,
- dzielić naukę na bardzo małe fragmenty i ustalać do nich krótkoterminowe cele, które zwiększać będzie w dziecku poczucie pewności co do swoich umiejętności,
- robić częstsze przerwy zwracając uwagę na czas, w którym dziecko jest maksymalnie skupione na nauce.
3. Pomoc psychologiczna
Trudności z nauką nie zawsze wynikają z mniejszych zdolności do zapamiętywania, czy rozumienia nowego materiału. Zdarza się, że stoją za nimi przyczyny zupełnie niezwiązane z wiedzą. Mowa o sytuacji, gdy dziecko nie może się skupić na nauce, bo:
- rozwodzą się jego rodzice,
- straciło kogoś bliskiego,
- jest nowe w szkole po przeprowadzce z innego miasta,
- jedno lub oboje rodzice mają problem alkoholowy,
- jest nękane przez rówieśników,
- cierpi na zaburzenia emocjonalne lub psychiczne.
Dlatego w takiej sytuacji przydatna może się okazać specjalistyczna pomoc. Jeśli więc chcesz spierać dziecko, które ma trudności w nauce, rozważ konsultację psychologiczną. Specjalista posiada nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale też odpowiednie narzędzia, które pomogą dotrzeć do sedna problemu. A gdy ten będzie już znany, łatwiej będzie wybrać odpowiednią metodę dalszej pracy i w ten sposób pozytywnie wpłynąć na postępy w nauce. Może się też okazać, że problem wymaga bardziej złożonej formy wsparcia, dlatego możesz zostać skierowany do psychoterapeuty na terapię rodzinną.