Psychoterapia dzieci — kiedy i dlaczego warto szukać pomocy

Dziecko u psychologa - pomoc psychologiczna - kiedy warto z niej skorzystać

Pomoc psychologiczna dzieci to wsparcie, z którego rodzice korzystają coraz częściej. Z jednej strony świadczy to o zmianie myślenia i przekonań dotyczących tego rodzaju terapii. Z drugiej jednak może zastanawiać, dlaczego osoby w tak młodym wieku potrzebują tego rodzaju pomocy. Wydawać by się mogło, że to rodzice powinni zapewnić tego rodzaju wsparcie w mierzeniu się ze światem i problemami, które pojawiają się na drodze do dorosłości.
Rzeczywistość pokazuje, że jest inaczej, a ponieważ problemy emocjonalne dzieci nie są wcale takie małe, niezbędna okazuje się wczesna interwencja psychologiczna.

Jakie symptomy powinny zwrócić twoją uwagę jako rodzica i skłonić do skorzystania ze wsparcia psychologicznego dla twojego dziecka?

Pomoc psychologiczna — jak rozpoznać jej potrzebę u dziecka

Jedną z przyczyn problemów emocjonalnych dzieci jest ich niezrozumienie przez rodziców i opiekunów. Zajęci swoimi sprawami i rozwiązywaniem problemów, których nikomu dziś nie brakuje, nie tylko nie mają czasu na przeżywanie trudności, z którymi zmagają się ich pociechy. Nierzadko nie wiedzą też, jak mają to robić, ponieważ sami są nieświadomi własnych emocji i tego, jak nimi zarządzać w relacjach ze sobą i z innymi.
Dlatego pozbawione emocjonalnego i rodzicielskiego wsparcia dzieci, w pewnym momencie przestają sobie radzić z tym, czego nie rozumieją. Ich psychika nie umie przejść na kolejny etap rozwoju, co może przybrać postać różnych objawów. Ich znajomość zwiększa szansę na szybką interwencję i uniknięcie sytuacji, w których dziecko zacznie krzywdzić same siebie.

Twoją uwagę jako rodzica powinny zwrócić:

  • niespotykane wcześniej problemy w szkole — mogą przybrać formę szybko pogarszających się ocen, opuszczania lekcji, konfliktów z rówieśnikami, czy też nauczycielami oraz inne formy nietypowego dla twojego dziecka zachowania,
  • nagłe zmiany nastroju, wybuchy złości, czy przejawy agresji, często bez wyraźnego powodu w postaci zdarzenia lub sytuacji, która mogłaby je w danej chwili aktywować,
  • problemy ze snem — w tym koszmary, trudności z zasypaniem i częste wybudzenia,
  • nadmierne jedzenie lub częsta rezygnacja z posiłków — nie zawsze możesz to zauważyć, jeśli dziecko jada w szkole albo zwykle samo kupuje coś w drodze do domu, dlatego zwracaj uwagę na wygląd dziecka, czy nie chudnie lub nie tyje,
  • izolowanie się i utrata zainteresowania dotychczasowymi aktywnościami, które wcześniej sprawiały dziecku przyjemność,
  • spadek motywacji do nauki i duże problemy z koncentracją zarówno w szkole, jak i w domu przy wykonywaniu różnych dziań, nie tylko związanych z nauką,
  • samookaleczenia w różnej postaci — trudno je dostrzec, ale twoją uwagę powinna zwrócić zmiana w doborze ubrań, które pomagają ukrywać nadgarstki i przedramiona.
Dziewczynka wyśmiewana przez rówieśników

Jeśli pomimo twoich starań nie uda ci się zahamować tego rodzaju zachowania, pomoc psychologiczna może być tym, o czym warto w takiej sytuacji pomyśleć. Nawet jeśli na pierwszą wizytę poszedłbyś sam, to pozwoli ci to zasięgnąć informacji na temat kroków, które powinieneś podjąć. Tym samym nie powinieneś czekać, aż wszystko samo wróci do normy.


Sprawdź także: Kampania „Powiedz co czujesz. Zdemaskuj emocje”


Psychoterapia dzieci — dlaczego warto z niej skorzystać

Wewnętrzny świat dziecka jest bardziej skomplikowany niż myśli o tym niejeden rodzic. To, że dziecko jest małe, wcale nie oznacza, że takie same są też jego problemy. Są proporcjonalne do jego poziomu rozumienia i postrzegania otaczającej go rzeczywistości. Gdy coś zaczyna tu zgrzytać i trwa to przez dłuższy czas, nierzadko potrzebna jest specjalistyczna wiedza, doświadczenie i odpowiednie podejście. Psychoterapeuta wie, jak rozsupłać zawiłości, które pojawiły się w myśleniu małego pacjenta. Potrafi też do niego dotrzeć i otworzyć go na tyle, by ten zechciał podzielić się swoimi trudnymi sprawami, o których nikomu do tej pory nie mówił.
I o ile w przypadku dorosłych pomoc psychologiczna opiera się głównie na rozmowie, to w przypadku dzieci najlepiej sprawdzają się różne formy zabawy.

Pomoc psychologiczna — droga do zrozumienia siebie

Zrozumienie jest ważne zarówno w relacji rodziców z dzieckiem, jak i w tej, która dotyczy własnych emocji. Te zaś w przypadku dzieci są czymś nowym i bez wsparcia dorosłych, bardzo trudno jest samemu sobie z nimi poradzić. Zwłaszcza gdy sytuacja rodzinna temu nie sprzyja i brak jest wsparcia ze strony rówieśników. W takiej sytuacji wiele korzyści może przynieść pomoc psychologiczna.


Przeczytaj także: Poradnik dla rodziców: Wspieranie emocjonalne dziecka w wieku przedszkolnym


Psychoterapeuta pomaga radzić sobie ze smutkiem, frustracją, lękiem i niepewnością, które pojawiają się jako reakcja na otaczającą rzeczywistość. Towarzyszy w procesie odkrywania wewnętrznego świat i uczy dziecko, jak można się w nim bezpiecznie poruszać. Uświadamia też dziecko, że jego emocje są ważne, choć być może wcześniej nigdy dla nikogo takie nie były.

Zapraszamy do Portu Zmiana – centrum wsparcia psychologicznego w samym sercu Warszawy. Wykwalifikowany zespół terapeutów specjalizuje się w terapii poznawczo-behawioralnej, terapii schematu i terapii psychodynamicznej. Proponujemy skuteczne metody pracy nad poprawą zdrowia psychicznego. Niezależnie od tego, czy mierzysz się ze stresem, trudnościami emocjonalnymi czy problemami relacyjnymi, indywidualnie dostosowane podejście pomoże Ci osiągnąć pełnię zdrowia psychicznego. Zarejestruj się już dziś, by rozpocząć swoją drogę do lepszego samopoczucia i zdrowszych relacji. Port Zmiana to miejsce, gdzie zaczniesz nowy rozdział w swoim życiu.

Najpopularniejsze wpisy

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu